Delta varyantı yoğun bakımdaki aşısız gençlerin sayısını artırıyor

Arşiv
Arşiv

Ankara Şehir Hastanesi Koronavirüs Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Seval İzdeş, "Maalesef yoğun bakımda 20'li, 30'lu yaşlarda hastalarımız var. Bunlar aşısız hastalarımız" dedi.

Ankara Şehir Hastanesi COVID-19 Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Seval İzdeş, yoğun bakımdaki hastaların yüzde 90'ını aşısız ya da eksik aşılı kişilerin oluşturduğunu belirtti.

Son haftalarda hastaneye başvuran COVID-19 vakalarının arttığını söyleyen İzdeş, Delta varyantının özellikle aşısız gençlerde hastalığa yol açabildiğinin altını çizdi.

İzdeş, aşılı kişilerin nadiren de olsa hastalanabildiğine ama ağır hastaların çoğunluğunun aşısız olduğuna dikkati çekerek, herkese aşılarını yaptırma çağrısında bulundu.

"Maalesef yoğun bakımda 20'li 30'lu hastalarımız var"

Yoğun bakımdaki genç hastalar aşısız COVID-19 yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların profiline ilişkin bilgi veren İzdeş, "Maalesef yoğun bakımda 20'li, 30'lu yaşlarda hastalarımız var. 40'lı, 50'li yaşlarda hastalarımız da var. Bunlar aşısız hastalarımız" dedi.

İzdeş, "Genç hastaların tümüne yakını aşısızlardan oluşuyor. O nedenle kimse 'ben gencim, bana bir şey olmaz' diye düşünmesin. Yoğun bakıma da rahatlıkla düşebiliyor insanlar" uyarısında bulundu.

"Hastalar aşı karşıtı olduğuna pişman"

Yoğun bakım ünitesine gelen hastalarla konuştuklarında aşı olmadıkları için yaşadıkları pişmanlığa şahit olduklarını aktaran İzdeş, "Yoğun bakımdaki hastalardan kimi aşısını geciktirmiş kimisi de aşı karşıtı. Hastalar aşı karşıtı olduğuna pişman. Dolayısıyla pişman olmamak için herkesin aşısını olması çok önemli" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >