Deprem bölgelerine yapılacak konutlarla ilgili detaylar netleşti: Dairelerin altında dükkan olmayacak

TOKİ
TOKİ

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıma yol açtığı bölgelerde yeni konutların yapımı için düğmeye basıldı. Birinci etapta yapılacak 250 bin konut için ilk ihalenin 22 Şubat’ta yapılacağını söyleyen Bakan Kurum ayrıca Mart ayında temellerin atılacağı yeni evlerin 3-4 katlı olacağını söyledi. Kurum, altı dükkan, üstü daire döneminin ise kapanacağını vurguladı.

Milyonlarca vatandaşımızın yeni ve depreme dayanıklı evlerin inşa edilmesi için harekete geçildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde yapımı devam eden geçici barınma merkezlerini inceledikten sonra açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum mimarlarla yapılan ortak çalışma sonucunda “Deprem sebebiyle oluşan yeni kırıklar dahil zemini her türlü ayrıntılarıyla birlikte mikro- bölgeleme ve ayrıntılı jeolojik etüt raporlarıyla, zemin etüt raporlarıyla hocalarımızla, jeologlarımızla, jeofizik mühendislerimizle inceliyoruz. En doğru, en sağlam zemine ve o zemine göre yapılaşmayı seçerek, radye temel üzerine tünel kalıp sistemiyle yöresel mimariye uygun, zemin artı 3-4 katı geçmeyecek konutlarımızın inşasının sürecini de eş zamanlı inşallah yürütüyor olacağız” dedi.

"Zemin etüdü çalışmaları devam ediyor"

Deprem sırasında TOKİ binalarının sağlam kaldığına dikkat çeken Bakan Kurum “TOKİ binaları nasıl sağlam kaldı? Doğru zemin, doğru teknikle. İstişareler sonucu belirlediğim iz yeni yerleşim yerlerimizde de doğru zemini bulmak için mikro bölgeleme ve zemin etüdü çalışmalarımız hızla devam ediyor” ifadelerini kullandı.


"İlk etapta 250 bin konut yapılacak"

Vatandaşların geçici barınma döneminden bir an önce çıkarılması için zamanla yarıştıklarını söyleyen Bakan Kurum, "Vatandaşımız müsterih olsun. Zeminin sağlamlığından, kullanılacak inşaat malzemelere kadar her türlü ayrıntıyı düşünüyoruz. Hassas devranıyoruz" dedi. Kurum; bu amaçla TOKİ koordinasyonunda, Emlak Konut, Yapı İşleri, Kentsel Dönüşüm, Mekânsal Planlama ve Milli Emlak Genel Müdürlüklerinin eşgüdüm içinde çalıştığının altını çizdi. Bakan Kurum, hasar tespiti tamamlanan illerde aşama aşama yeni konutların yapımına başlayacaklarını, ilk ihalenin ise 22 Şubat yapılıp, mart ayında temellerin atılacağını ve yeni evlerin 3-4 katlı olacağını söyledi. Kurum, "İlk etapta, hemen 200-250 bin konutun inşaatına başlayacağız. Hasar tespiti tamamlandıkça diğer konutların da yapımını gerçekleştireceğiz. Bizim için esas olan verdiğimiz söz. Yıkım nerede ise biz, tüm imkânlarımız ve gücümüzle oradayız. Kimseyi dışlamamız, ötekileştirmemiz, iş planında geriye atmamız söz konusu olamaz. Nifak tohumu ekenlere itibar etmeyin" dedi.

"Apartman altlarında dükkan olmayacak"

Deprem sonrasında birçok binanın altında yer alan dükkanların kolonları kestiği iddiaları sonrasında Bakan Kurum, “1 ay içinde ilk temeller yükselecek. Deprem bölgesinde 2-3 ay içinde kalıcı ve güvenli konutların şantiyeleri görülecek. Kurum, kent ve konut tasarımında yerel dokunun, sosyolojinin de gözetileceğini, "altı dükkan, üstü daire döneminin ise kapanacağını” da vurguladı.

Arsa karşılığı takas

Kurum, "Eski kent merkezlerinde ayrıntılı jeolojik ve jeoteknik etüdler yapmak suretiyle vatandaşımızı da mağdur etmeyecek anlayışla gerek imar kısıtı, gerekse yapılaşma şartlarının hepsini yeniden gözden geçireceğiz. Tek katlı ve yatay mimaride dükkânlar açılmasını planlıyoruz. Arsa karşılığı takas veya yeni yapılan konutlardan teklif edeceğiz" şeklinde konuştu.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >