Depremle ilgili çarpıcı araştırma: Yüzde 77 ne yapacağını bilmiyor

Araştırma şirketi Areda Survey tarafından yapılan İstanbul Deprem Araştırması'nda katılımcıların yüzde 77,4’ünün deprem anından ne yapacağını bilmediği ortaya çıktı.
Araştırma şirketi Areda Survey tarafından yapılan İstanbul Deprem Araştırması'nda katılımcıların yüzde 77,4’ünün deprem anından ne yapacağını bilmediği ortaya çıktı.

İstanbul'da yaşanan 5,8 şiddetindeki depremin ardından Areda Survey çarpıcı bir araştırmaya imza attı. İstanbul'da yapılan deprem araştırması, insanların yüzde 83’ünün yaşanan 5.8’lik depremin ardından daha büyük ve yıkıcı bir deprem olacağını beklediğini ortaya çıkardı. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 77,4’ünün deprem anından ne yapacağını bilmediği ortaya çıktı.

Araştırma şirketi Areda Survey tarafından yapılan İstanbul Deprem Araştırması önemli detayları gözler önüne seriyor. Bin 603 kişinin katıldığı araştırmada 26 Eylül de yaşanan 5,8’lik depremi hisseden kişi sayısının yüzde 89 olduğu, daha önce şiddetli bir deprem yaşayanların sayısının ise yüzde 76 olduğu belirlendi. Olası bir deprem için yeterli önlemlerin alındığını düşünenlerin sayısı yüzde 8 iken, olası depreme kendilerinin yeterli önlem aldığını düşünen insan sayısının ise yüzde 21,5 olduğu ortaya çıktı.

Oturdukları evlere olan güven azaldı

Araştırma kapsamında insanların oturdukları evlere güveninin Ağustos ayına göre azaldığı ortaya çıktı. Ağustos ayında, oturdukları eve güvenenlerin sayısı yüzde 34,9, kısmen güvenenlerin sayısı yüzde 42 iken; Eylül ayında ise güvenenlerin sayısı yüzde 27,1, kısmen güvenenlerin sayısı ise yüzde 49,7 oldu.

Deprem korkusuyla İstanbullular geceyi park ve bahçelerde geçirmişti.
Deprem korkusuyla İstanbullular geceyi park ve bahçelerde geçirmişti.
  • Evlerin depreme dayanıklılığı kontrol edilmiyor
  • Bugüne kadar depreme dayanıklılıkla ilgili binalarının kontrol edilip edilmediği sorusunu yüzde 43, hayır olarak cevaplarken, yüzde 26,8 bu soruya evet yanıtını verdi.
  • Evi alırken ya da kiralarken depreme dayanıklı olup olmadığını araştıranların sayısı yüzde 37,3 iken, araştırmayanların sayısı ise 62,7. Katılımcıların yüzde 41,9’u ise olası bir depremde evlerinin yıkılacağını düşünüyor.

Vatandaşların çoğu deprem anında ne yapacağını bilmiyor

Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 77,4’ünün deprem anından ne yapacağını bilmediği ortaya çıktı. Acil toplanma alanlarının yerini bilenlerin sayısı yüzde 49,4 iken, bilmeyenlerin sayısı ise yüzde 50,6 olarak belirlendi.

En çok AFAD'a güveniliyor

Araştırmadaki ‘Muhtemel bir depremde hangisinin size ilk olarak yardım edeceğini düşünüyorsunuz?’ sorusuna verilen cevaplar da insanların en çok AFAD’a güvendiğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre, Eylül ayında AFAD’a güvenenlerin sayısı yüzde 50,6, belediyelere güvenenlerin sayısı yüzde 19,7, Sivil Toplum Kuruluşlarının yardım edeceğini düşünenlerin sayısı yüzde 17 olarak belirlendi.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Yedi ve üzeri şiddetindeki bir depreme yaklaştığımızı söyleyebilirim ama zaman veremem" dedi.
Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Yedi ve üzeri şiddetindeki bir depreme yaklaştığımızı söyleyebilirim ama zaman veremem" dedi.

GSM operatörlerine güven düştü

Araştırma kapsamında Deprem sonrası GSM operatörlerinde yaşanan iletişim kopukluğu sorununu katılımcıların yüzde 88,5’i operatörlerin alt yapı yetersizliği olarak değerlendirdi. Şebeke sorunu sonrasında GSM operatörünü değiştirmeyi düşünenlerin sayısı ise yüzde 47 oldu.

Deprem uzmanlarına güveniliyor

Katılımcıların yüzde 50,3’ünün televizyonda ve sosyal medyada görüş bildiren deprem uzmanlarına güvendiği ortaya çıkarken, deprem sonrası en çok kullanılan haber kaynakları ise yüzde 39,4 ile televizyon, yüzde 30 ile sosyal medya, yüzde 26,4 ile internet haber ve yüzde 4 ile yakın çevre oldu.

  • Deprem anında akla ilk gelen çocuklar oldu
  • Araştırmaya katılanların yüzde 55,3’ü ‘deprem esnasında aklınıza ilk ne geldi?’ sorusunu çocuklarım olarak yanıtladı. Katılımcıların yüzde 23,1’i bu soruya anne-baba-kardeş derken, yüzde 16,7’si eşim, yüzde 3,6’sı evim, yüzde 1,1’i sevgilim, yüzde 0,2’si ise komşum cevabını verdi.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >