Dev market zincirleri fiyatlarda indirim kararı aldı! İşte o marketler

​Enflasyonla mücadele programı kapsamında birçok market indirim kararı aldı.
​Enflasyonla mücadele programı kapsamında birçok market indirim kararı aldı.

Enflasyonla mücadele programı kapsamında Carrefour, Migros, BİM, Şok ve Metro marketler zinciri, 50 üründe yüzde 10 indirim kararı aldı. KOSGEB alacaklarına ilave erteleme yapılırken, Çaykur önümüzdeki dönemde zam yapmayacak. Ayrıca Et ve Süt Kurumu da 10 üründe yüzde 10 indirime gitti.

'Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı'nda açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Zincir marketlerde 50 üründe 2 ay yüzde 10 indirim yapılacak" açıklamasında bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"Enflasyonla mücadele programımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bugün dünya nüfusu 7 milyar, önümüzdeki 2050 yılına baktığımızda 9 milyar olacak. Şehirleşmemiz yüzde 55, 2050'ye baktığımızda çok daha fazlasını yapacağız. Bu zor ev ödevini yapmamız lazım.

Gıda arz güvenliği ekonominin hızlı olduğu durumlarda ön plana çıkıyor. 2 görevimiz var. Üreticiyi korumak ve tüketiciyi kollamak. İkisini de yapma yolunda ödevimizi aldık çalışıyoruz. Tohumdan sofraya tüm sorunları ortadan kaldırmanın yolunu arıyoruz. Heybeyi doldurarak geldik.

'Çaykur zam yapmayacak'

Yaptıklarımızın üzerine neler yapabiliriz dedik. Serbest piyasa ekonomisi tabii ki işleyecek. Gıda arz güvenliğini de mutlaka sağlayacağız. Örneğin kıyma 29, kuşbaşı 31 TL'den satılıyor. Ucuz fiyattan alınıyordu, alınmaya devam edecek.

Ucuz et projesi devam edecek. Çaykur bundan sonra da zam yapmayacak. Zincir marketlerde 50 üründe 2 ay yüzde 10 indirim yapacak.

'Et ve Süt Kurumu yüzde 10 indirim yapacak'

Et ve Süt Kurumu 10 üründe yüzde 10 indirim yaptı. Atatürk Orman Çiftliği 14 üründe yüzde 10 indirim yaptı. Sığ ve toz gübreyle yemde yüzde 10 indirim yapıldı.

'50 Üründe iki ay boyunca indirim'

Toprak Mahsulleri Ofisi pirinci yüzde 20-40 indirimle arasında satmaya devam edecek. Carrefour, BİM, Şok, Migros ve Metro 50 üründe iki ay süreyle yüzde 10 indirim yaptığını açıkladı."

Öte yandan KOSGEB alacaklarında da 3 ay ilave erteleme yapıldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >