Jurnal.istDevlet Bahçeli'den dikkat çeken kambiyo açıklaması

Devlet Bahçeli'den dikkat çeken kambiyo açıklaması

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kambiyo açıklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli, 'Yeni ve adil bir kambiyo sistemi için kollar sıvanmalıdır' dedi.

HABER MASASI AA, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Devlet Bahçeli'den dikkat çeken kambiyo açıklaması
MHP Lideri Devlet Bahçeli
Fotoğraf : ISTANBUL DHA
MHP Lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kambiyo açıklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli, 'Yeni ve adil bir kambiyo sistemi için kollar sıvanmalıdır' dedi.
BEĞEN

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul'da muhtarlarla yaptığı toplantıda kambiyo rejiminde değişiklik yapılması gerektiğini söyledi. Bretton Woods sistemi kurumları olan IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret örgütü gibi kurumların zayıfladığına dikkat çeken MHP Lideri Bahçeli, korumacılık duvarlarının örüldüğü, gerilimin arttığına işaret etti.

"Yeni ve adil bir kambiyo sistemi için kollar sıvanmalıdır"

Bahçeli,"Türkiye'nin ekonomik gerçeklerine uygun, insanlarımızın ve ülkemizin ekonomik ilişkilerini emniyete alan, kültürümüzden, milli ve manevi kaynaklarımızdan beslenen, yeni ve adil bir kambiyo rejiminin üstünde mutlaka çalışılmalı, tek yanlı bağımlılıktan kurtulmak için kollar sıvanmalıdır" dedi.

  • Müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan vermişti
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da gerçekleştirilen Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu'ndaki konuşmasında müjde verdi. Erdoğan, sanayi sicil belgesi sahiplerine döviz muafiyeti getirerek "İhracatçılar döviz satın alırken kambiyo vergisi ödemeyecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TİM toplantısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TİM toplantısı


Kambiyo nedir? Kambiyo işlemlerinde vergi değişikliği ne anlama geliyor?

Kambiyo, para ya da para yerine geçen belgeler'in değiştirilmesi işlemidir. Para alım ve satımı ile ilgili işlemleri kapsar. Kambiyo senedi ise, kıymetli evrakın tüm özelliklerini taşıyan ve kıymetli evrak için yukarıda yapılan açıklamaların tümünü içeren ve uygulamada en yaygın olarak kullanılan kıymetli evrak çeşididir. Kanunen emre yazılı olarak düzenlenen,içerdikleri hak bakımından mutlaka bir para alacağını konu edinen, ekonomik alanda çok işlem ve etki gören önemlerine binaen Türk Ticaret Kanunu’nda özel olarak düzenlenmiştir. Bunun yanında Kambiyo İktisat literatüründe "döviz","efektif" anlamlarında da kullanılmaktadır.

Kambiyo senedi çeşitleri

Türk Ticaret Kanunu aşağıdaki senetleri kambiyo senedi olarak düzenlemiştir:

Poliçe

Bono (Kanunda bazen emre muharrer senet olarak da geçer.)

Çek

Çek: TTK. m. 730, çekle ilgili olarak poliçeye atıfta bulunmuş olup, diğer özel durumlar için ise özel hükümler içermektedir. Çekle ilgili çek kanunu da mevcuttur.

Kambiyo senetlerinin nitelikleri

Senetlerde mahfuz olan hak, senet ile beraber doğar, senetten önce yoktur.

Kanunen emre yazılı senetlerdir. Kamu güvenliğini haiz senetlerdir. Şekil şartlarına tâbidirler.

Devir, ödeme, üzerlerine imza atanların hak ve yükümlülükleri, hak sahiplerinin haklarını kullanmak için yerine getirmeleri gereken şartlar, söz konusu senetlere bağlı alacakların takibi, zaman aşımı bakımından özel kurallara tâbidirler.

Öte yandan Kanuni veya kazai atıfet mehilleri geçerli değildir.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.