Devlet Tiyatrolarında perde 'Reis Bey'le açıldı

Reis Bey oyunu Ankara Küçük Tiyatro'da seyircilerle buluşuyor.
Reis Bey oyunu Ankara Küçük Tiyatro'da seyircilerle buluşuyor.

Devlet Tiyatroları, ilk kez sahnesine taşınan, şair-yazar Necip Fazıl Kısakürek'in ünlü tiyatro eseri "Reis Bey" ile perdelerini açtı.

Necip Fazıl Kısakürek'in ölümsüz eseri 'Reis Bey': İdam cezasına çarptırdığı gencin suçsuz olduğunu anlayınca bütün felsefelerinden ve tezlerinden vazgeçen ve hatta pişman olan yapan hakim(reis) beyin hikayesini anlatan tiyatro eseri, film.

Reis Bey sinema filmi olarak da çekilmiştir. Başrolünde ise usta oyuncu Haluk Kurtoğlu yer aldı.
Reis Bey sinema filmi olarak da çekilmiştir. Başrolünde ise usta oyuncu Haluk Kurtoğlu yer aldı.

Reis bey toplumdaki düzenin merhametten etmeden sert kanunlarla sağlanacağını düşünür. masum olduğuna inandığı cebinden esrar çıkan bir mahkumu bile en ağır şekilde cezalandırır. kararınıda"bir kötülüğün bürünmesi ihtimali olan masumluk maskesini kullanılmaz hale getirmek için bin masum feda edilmelidir" tezine dayandırır.astırdığı gencin masum olduğunu öğrendikten sonra reis bey vicdan azabı çeker ve gencin ruhu yakasını bırakmaz. reis bey herşeyi bırakır merhamet duygusunu yaymaya çalışır. merhamet ağızların iğrenç sakızı iken hava gibi su gibi muhtaç olduğumuz iksir olur.

İftiraya uğrayan genç rolünü ise Ümit Acar oynamıştır.
İftiraya uğrayan genç rolünü ise Ümit Acar oynamıştır.

Yıllarca tiyatro oyunu olarak sahnelenen eser bu yıl Devlet Tiyatroları tarafından oynanıyor

Devlet Tiyatroları (DT), ilk kez sahnesine taşınan, şair-yazar Necip Fazıl Kısakürek'in ünlü tiyatro eseri "Reis Bey" ile yeni sezonu açtı.

Ankara Küçük Tiyatro'da izleyici karşısına çıkan, Özer Tunca'nın yönettiği, gencecik bir çocuğu haksız yere idam ettiren ağır ceza hakiminin yaşadığı vicdan azabını anlatan "Reis Bey" oyununu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Telif Hakları Genel Müdürü Ziya Taşkent'in yanı sıra Ankara Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Özer ile sanatseverler izledi.

Necip Fazıl Kısakürek'in yazdığı ve Özer Tunca'nın yönettiği "Reis Bey" oyunun oyuncuları arasında, Osman Nuri Ercan, Çetin Azer Aras, Zafer Güllü, Selma Bayraktargil ve Şemsettin Zırhlı gibi isimler yer aldı.