Dikkat: Fazla kafein başınızı ağrıtabilir🤦‍♀️

Arşiv
Arşiv

Kafein vücuttaki adenozin salınımını arttırır.Artan adenozinler ca+ kanallarını aktive eder. Vücutta nörotransmiter maddeler artar.Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, fazla kafeinin baş ağrısı yapabileceği uyarısında bulundu.

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Migren, orta şiddetli veya şiddetli tek taraflı baş ağrısı şeklinde görülen, aspirin gibi ilaçlarla tam netice alınamayan, aralıklarla gelen bir sinir sistemi hastalığıdır. Genellikle genetik temelli bir hastalıktır. Migren hastalarında bulantı, kusma, ışığa hassasiyet görülmektedir” dedi.

Migren tetikleyen şeyler

Bıkmaz, “ Migreni tetikleyen nedenler, stres, uyku bozuklukları, sivri kokular, ortam değişiklikleri, fiziksel aktivite azlığı, kafein alımı, yeme düzeni değişiklikleri, Şiddetli sese maruz kalma, uzun süre açlık, glisemik indeksi yüksek besinler.” diye ifade etti.

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, migren hastalarının dikkat etmesi gereken besinleri ise şöyle aktardı;

“Peynir, muz, alkol, çikolata, turunçgiller içerdikleri tiramin ve feniletilamin sebebiyle migreninizi tetikleyebilir. Tiraminden zengin besinleri tükettiğinizde kalp çarpıntısı, kan basıncında artış ile beraber baş ağrıları görülmeye başlanabilir.bu da migren ataklarını tetikleyebilir. Avokado, salamura et, füme et bu besinleri de dikkat etmek gerekiyor.

Migren hastalarının genellikle histamin düzeyleri yüksek görülmektedir. Histamin içeren gıdalara dikkat etmek gerekmektedir: Sığır, balık, salam, işlenmiş etler, muz.

Kafein-migren ilişkisi

Kafein vücuttaki adenozin salınımını arttırır.Artan adenozinler ca+ kanallarını aktive eder. Vücutta nörotransmiter maddeler artar. Uyarılar oluşur ve migren ağrıları bas göstermeye başlayabilir.Bu tarz hastalarda kafein alım miktarlarına dikkat etmek gerekmektedir.

Uyku düzeniniz iyileşince migren ağrılarınız hafifleyecek

Yasaklı besinlerden, uzun süre açlıktan, stresten, basit karbonhidratlardan uzak durup, yukarıda yazılı olan migreni tetikleyen nedenlere dikkat edip, uyku düzeninizi de iyileştirdiğinizde migren ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz.Düşük magnezyum, glutamatın sinapslardan salınmasıyla beraber kalsiyumun nöronların içine akmasıyla bağlantılıdır. Sinapslardaki düşük magnezyum post sinaptik nöronal eksitasyona neden olur.Bir çok çalışma migren hastalarının düşük magnezyuma sahip olduğunu göstermektedir. Doktorunuza bu konuda danışıp siz de böyle bir eksikliğin olup olmadığını sorgulatabilirsiniz.”

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >