Dikkat: Sıcaklıklar 10 derece birden düşecek, sağanak yağış geliyor

Arşiv
Arşiv

Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederken yurdun kuzey ve iç bölgelerinde yarından itibaren düşüş yaşanacak. Çöl etkisiyle 30 derecelere ulaşan sıcaklıklarda 10 dereceye yakın düşüş olacağı tahmin ediliyor. Akşam ve gece saatlerinde Edirne, Kırklareli, İstanbul, Bartın, Zonguldak'ta sağanak yağış geliyor.

Cezayir üzerinden gelerek sıcaklıkları neredeyse yaz değerlerine yükselten çöl etkisi, yavaş yavaş ülkeden çekiliyor.

Yarın, yurdun kuzey kesimlerinde hava serinleyecek. Serin havanın yaklaşık 3 gün boyunca devam edeceği tahmin ediliyor. Çöl sıcağının etkisiyle 30 derecelere kadar çıkan sıcaklar, poyrazla 20 dereceye kadar düşecek.

Sağanak geçişi bekleniyor

NTV'de yer alan habere göre; Bugün öğleden sonra poyraza dönecek rüzgarın etkisiyle hava serinleyecek. Akşam ve gece saatlerinde Edirne, Kırklareli, İstanbul, Bartın, Zonguldak'ta sağanak geçişi bekleniyor.

3 gün serinlik ardından sıcaklık artışı

Perşembeye kadar sürecek serin havanın ardından sıcaklıkların yeniden yükselmesi bekleniyor.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından paylaşılan 3 - 9 Mayıs tarihli haftalık hava durumu tahminine şu şekilde yer verildi:

Bölge bölge son durum

Marmara Bölgesi'nde hava serinliyor. Poyraza çevirecek rüzgarın etkisiyle sıcaklık 22-24 dereceye gerileyecek. Havanın biraz kapalı ve hafif yağmurlu olması bekleniyor.

Gök gürültülü sağanak geçişlerine dikkat

İç Anadolu Bölgesi'nde ise sert esen karayel sıcaklığı 5 derece düşürecek. Eskişehir 18, Kayseri 24, Konya 29 derece. Ayrıca bölgede gök gürültülü sağanak geçişleri de bekleniyor.

Yoğun çöl tozu devam ediyor

Ege'de yoğun olarak devam eden çöl tozunun yanı sıra sıcaklıklar da yüksek seyrediyor. Bodrum ve Denizli 35, Afyon 29 derece.

Akdeniz ve Güneydoğu'da hava sıcak ve çöl tozu birikimi var. Adana ve Diyarbakır 31, Şanlıurfa 34 derece.

Kuvvetli yağışlara dikkat

Karadeniz'de Kastamonu, Samsun, Trabzon hattı boyunca, bölgenin büyük bölümünde ve Doğu Anadolu'da gök gürültülü kuvvetli sağanak geçişleri olumsuzluk yaratabilir. Bolu, Samsun, Trabzon 23, Erzurum 15, Malatya 27 derece.