Dilan ve Engin Polat'in muhasebecisi 1 milyar liralık naylon fatura kesildiğini itiraf etti

​Dilan ve Engin Polat'in muhasebecisi 1 milyar liralık naylon fatura kesildiğini itiraf etti
​Dilan ve Engin Polat'in muhasebecisi 1 milyar liralık naylon fatura kesildiğini itiraf etti

Kara para aklama ve vergi kaçırma suçlamaları ile gündeme gelen ve tutuklanan Dilan ve Engin Polat çifti hakkında yürütülen soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Polat ailesinin finansal danışmanı Zümrüt Yerebakan, emniyet güçlerine CD içinde sakladığı bilgileri teslim etti ve suç ortağı olduğunu kabul etti. Yerebakan'ın ifadesine göre, 1 milyar lirayı aşan tutarda sahte fatura düzenlendi.

Polat çiftinin avukatı Ahmet Gün'ün yanında çalışan Zümrüt Yerebakan'ın soruşturma kapsamında verdiği ifadesine ulaşıldı.

Yerebakan, sahip olduğu tüm belge ve bilgileri emniyet ile paylaştı ve avukat Ahmet Gün'ün Polatların kara parasını aklamak için kurduğu sistemi de ayrıntılarıyla anlattı.

NTV'nin haberine göre; kirli parayı sisteme sokmak için firmaların önce yabancıya devrinin yapıldı, devir işlemleri bittikten sonra birkaç ay boş beyanname verildi, daha sonra da stok affı beyannamesi verilerek söz konusu firmaların Rise&Shine firmasına sahte fatura düzenlendi.

1 milyar dolarlık naylon fatura

Sabah Gazetesi'nin haberine göre; Masak raporunda Gün tarafından kesilen fatura tutarı 300 milyon lira olarak gözükürken, Yerebakan bu miktarın 1 milyar liradan fazla olduğunu söyledi.

Gün'ün kendisini aleyhine ifade vermemesi için tehdit ettiğini açıklayan Yerebakan, nasıl ifade vereceğiyle ilgili talimatlar da aldığını söyledi.

Ne olmuştu?

İstanbul merkezli 6 ilde 1 Kasım’da düzenlenen operasyonda, Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın da aralarında bulunduğu 17 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Soruşturma kapsamında daha önce şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyal ve defterlere el konulan Polat çiftinin de yer aldığı şüphelilerle ilgili Mali Suçları Araştırma Kurulunca (MASAK) ön inceleme raporu hazırlanmış, raporda, tasfiye halindeki 3 firmadan aile bireylerine ait şirketlere sözde ticaret karşılığında sahte fatura kesilmesi yöntemiyle 200 milyon lira para girişi olduğu belirlenmişti.

Soruşturma kapsamında çalışmalarını sürdüren ekipler, Dilan ve Engin Polat'a ait bir medikal şirketin Ankara'da başka bir firmaya isim hakkını verdiğini, bu firmanın hesabındaki 1 milyon 800 bin liranın da ortakların kişisel hesaplarına aktarılmaya çalışıldığını belirlemişti.

Paraya bloke koyduran ekipler, 4 şüpheliyi gözaltına almış, genişletilen soruşturmada aranan 3 zanlı daha yakalanmıştı.

Soruşturma kapsamında Dilan Polat, Engin Polat ve Sıla Doğu’nun da aralarında bulunduğu şüphelilerden 14’ü tutuklanmış, 9’u ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >