Dışişleri Bakanlığı'ndan uyarı: Mecbur kalmadıkça seyahat etmemenizi tavsiye ediyoruz

Dışişleri Bakanlığı'ndan Ukrayna'ya seyahat uyarısı
Dışişleri Bakanlığı'ndan Ukrayna'ya seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı'nın yapmış olduğu açıklamada vatandaşlarımızın Ukrayna’nın Doğu sınırındaki bölgelerine mecbur kalmadıkça seyahat etmemelerini tavsiye ettikleri belirtildi.

Ukrayna-Rusya krizinde tansiyon yükselmeye devam ederken, Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın Doğu Bölgelerine Seyahat ve Güvenlik Duyurusu yayımladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  • Ukrayna’daki güvenlik durumu ülkemizce yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede, vatandaşlarımızın Ukrayna’nın Doğu sınırındaki bölgelerine mecbur kalmadıkça seyahat etmekten imtina etmeleri tavsiye edilmektedir. Vatandaşlarımızın şahsi güvenlikleri için mümkün olan tüm tedbirleri almaları ve mecburi seyahatleri öncesinde Kiev Büyükelçiliğimiz ile temas etmeleri önerilmektedir.

Acil durumlarda Kiev Büyükelçiliğimiz (+380632114765 ; +380632557748) ve Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi (0312 292 2929) ile irtibata geçilmesi mümkündür.

Birçok ülke seyahat uyarısında bulundu

ABD, vatandaşlarının 24 ila 48 saat içinde terk etmelerini istiyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, "Ukrayna'da işgalin her an başlayabilir, Amerikalıların derhal ülkeyi terk etmesi gerekiyor ve işgal durumunda tahliye operasyonu yapmayacağız." demişti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın, İngiliz vatandaşlarına Ukrayna'ya seyahat etmemeleri tavsiye edilen açıklamasında, "Şu anda Ukrayna'da bulunan İngiliz vatandaşları da ticari araçlar halen varken ayrılmalı." ifadeleri yer almıştı.

Danimarka Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Danimarkalılara 48 saat içinde Ukrayna'yı terk etmeleri tavsiye edildi.

''Ukrayna'ya seyahat etmeyin''

Norveç, Hollanda, Kanada, İsrail, Güney Kore, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt de vatandaşlarına "Ukrayna'ya seyahat etmeyin" uyarısında bulunmuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >