Dışişleri'nden Çin'e seyahat uyarısı: Zorunlu olmadıkça gitmeyin

Çinliler corona virüsüne yakalanmamak için maske takmaya başladı
Çinliler corona virüsüne yakalanmamak için maske takmaya başladı

Dışişleri Bakanlığı, koronavirüs salgınının baş gösterdiği Çin'e Türk vatandaşlarının zorunlu olmadıkça seyahat etmemeleri gerektiğini bildiren bir duyuru metni yayımladı. Metinde Çin'e ziyarette bulunacak vatandaşlara neler yapmaları gerektiği konusunda da bilgiler verildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan duyuru şu şekilde:

Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan şehrinde zatürreye neden olan yeni koronavirüsü (2019-nCoV) ülke çapında kamu sağlığını tehdit eden boyuta ulaşmıştır. Koronavirüs salgınıyla bağlantılı vaka sayısı artış eğilimindedir.

Bu çerçevede vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça Çin’e seyahat etmemeleri, Çin’e seyahat etmeleri halinde başta Hubei eyaleti olmak üzere vakaların yoğun olarak görüldüğü bölgelerden uzak durmaları önemle tavsiye olunur.

Çin’de ikamet eden ve Çin’in diğer bölgelerine seyahat etmek zorunda olan vatandaşlarımızın sağlık önlemlerine azami riayet etmeleri, Pekin Büyükelçiliğimiz, Hong Kong, Şanhay ve Guanco Başkonsolosluklarımız ile Çin Halk Cumhuriyeti ve Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklama ve uyarılarını yakından takip etmeleri önem arzetmektedir.

Vatandaşlarımızın acil durumlarda aşağıda irtibat bilgileri bulunan Konsolosluk Çağrı Merkezi (7/24), Pekin Büyükelçiliğimiz ve ilgili Başkonsolosluklarımıza ulaşmaları mümkündür:

Konsolosluk Çağrı Merkezi (+90 312 292 29 29)

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >