Dizel araçların tahtı sallanıyor: Satışlar düşüşe geçti

Arşiv
Arşiv

Türkiye'de otomobil pazarının yıllar boyunca en çok tercih edilen seçeneği olan dizel araçlar, kan kaybetmeye devam ediyor. Son verilere göre, dizel araçların, toplam satıştaki payı yılın ilk ayında yüzde 42'ye geriledi.

Türkiye otomotiv pazarının ilk 6 aylık performansı, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından hafta başında açıklanmıştı. Buna göre, Ocak-Haziran döneminde otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 30.2 oranında artarak 254 bin 68 adet olarak gerçekleşmişti. Aynı dönemde otomobil ve hafif ticari araç satışları da yüzde 30.2 oranında artmış ve sırasıyla 203 bin 593 adet ile 50 bin 473 adet seviyelerine çıkmıştı.

Pandemi döneminde, dünyanın diğer bölgelerinde otomotiv satışları düşerken Türkiye otomotiv pazarının büyümesi dikkati çekti. Pazar dinamiklerine bakıldığında, tüketici talebinin daha yenilikçi araçlara kayması da bir başka dikkati çeken gelişme olarak görülüyor.

Dizel araba satışlarında düşüş yaşanıyor
Dizel araba satışlarında düşüş yaşanıyor

Elektrikli ve benzinli araçlarda artış

  • ODD verilerine göre, Türkiye'de yılın ilk altı ayında satılan elektrikli otomobil sayısında yüzde 92.2 oranında artış yaşandı. 2019'un Ocak-Haziran döneminde 90 adet elektrikli otomobil satılırken, bu sayı 2020'nin aynı döneminde 173 olarak kayıtlara geçti.
  • Hibrit otomobil satışları da Ocak-Haziran döneminde yüzde 18 oranında artarken, bir diğer alternatif yakıt türü olan otogazlı araç satışında ise yüzde 47.9'luk artış dikkat çekiyor.
  • Öte yandan, benzinli araçların satışların da aynı dönemde yüzde 76.9 oranında büyük bir artış yaşandığı görülüyor.

Dizelin tahtı sallanıyor

Bu durum rakamlar da kendini gösteriyor. Uzunca bir süredir kan kaybeden dizel araçlar, yılın ilk altı ayında yüzde 1.1 oranında satış kaybı yaşadı. Bunun sonucunda ise, geçen yıl Ocak-Haziran döneminde pazarın yüzde 56.1'i dizel araçlardan oluşurken, 2020'nin ilk yarısında bu oran yüzde 42.6'ya düştü.

Kaynak: HABERTÜRK