"Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç Sempozyumu: Bu Ülke'yi Yeniden Düşünmek"

Zeytinburnu Belediyesi, doğumunun 100’üncü yılında yazar ve düşünür Cemil Meriç’i anıyor. "Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç Sempozyumu: Bu Ülke’yi Yeniden Düşünmek" adıyla yola çıkan organizasyon 9-11 Aralık tarihleri arasında fikrettiği hayatı yaşamak isteyen düşün insanlarını bekliyor.

Zeytinburnu Belediyesi, doğumunun 100'üncü yılında yazar ve düşünür Cemil Meriç'i anıyor. Birbirinden kıymetli yazar, şair ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek "Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç Sempozyumu: Bu Ülke'yi Yeniden Düşünmek" 9 Aralık Cuma günü, saat 14.00'te başlayacak.

Türk yazar ve düşünür Cemil Meriç doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde anılıyor. 9 Aralık'ta başkanlığını Beşir Ayvazoğlu'nun yapacağı "Tanıklıklar" adlı açılış oturumunda Cemil Meriç'in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç, "Günümüz Türkiye'sinde ve Dünyasında Cemil Meriç"i konuşacak. Cevat Özkaya, Prof. Dr. Hüsamettin Arslan ve Yıldız Ramazanoğlu da açılış oturumunda yer alacak.

"Bu ülkeyi yeniden düşünmek"

10 Aralık Cumartesi günü Sabah saat 09.30'da başlayacak birinci oturumda Cemil Meriç'in "Fikir Hayatımızdaki Yeri" konuşulacak. Oturum başkanlığını Cevat Özkaya'nın gerçekleştireceği oturumda; Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, D. Mehmet Doğan, Ümit Aktaş ve Doç. Dr. Ali Utku konuşma yapacak. Cumartesi günü gerçekleştirilecek ikinci oturumda ise "Cemil Meriç ve İdeolojiler" ele alınacak. Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı'nın oturum başkanlığında; Hüseyin Etil, Ercan Yıldırım, Erdal Kurgan ve Arş. Gör. Öner Buçukçu, "Cemil Meriç ve İdeolojiler" başlığı altında konuşacak. Günün üçüncü oturumu ise "Düşüncenin Kıyılarında", D. Mehmet Doğan'ın oturum başkanlığında gerçekleştirilecek. Saat 14.15'te başlayacak oturumun konuşmacıları ise Doç. Dr. Lütfi Sunar, Dilaver Demirağ, Doç. Dr. Mustafa Gündüz ve Arş. Grv. Yunus Şahbaz olacak.

10 Aralık'taki son oturumda "Matbuat ve Hafıza" konusu masaya yatırılacak. Doç. Dr. Mustafa Gündüz'ün oturum başkanlığını üstlendiği oturumda; Yusuf Turan Günaydın, Öğretim Görevlisi Faruk Karaarslan, Yrd. Doç. Dr. Müberra Bağcı ve Asım Öz konuşmalarını yapacak.
Cemil Meriç'in edebiyata bakışı ve edebiyatımızdaki yeri
Sempozyumun son günü, sabah 9.30'daki "Edebiyat" oturumu ile başlayacak. Yıldız Ramazanoğlu'nun oturum başkanı olduğu "Edebiyat" oturumunda; Selman Bayer, Cemil Meriç'in Hikayesinde Dünya Edebiyatını; Şair Ali Emre, Cemil Meriç'in Şiir Üzerine Düşünceleri ve Şiirlerini; Habil Sağlam, bir tercüman olarak Cemil Meriç'i; Ömer Yalçınova ise, romandan sosyolojiye, sosyolojiden romana Cemil Meriç'in sahip olduğu çift yönlü bakış açısını ele alacak.

Sempozyumun altıncı oturumu "Fransa'dan Hind'e", 11 Aralık Pazar günü saat 11.15'te başlayacak. Oturum başkanlığını Doç. Dr. Ali Utku'nun üstlendiği oturumda; Kürşad Arıkan, Doç. Dr. Aytaç Yıldız, Halil Koçakoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Dağ konuşmalarını yapacak.

Günün ve sempozyumun son oturumu pazar günü saat 14.15-17.00 arası gerçekleştirilecek. D. Mehmet Doğan'ın oturum başkanlığında gerçekleştirilecek kapanış oturumunun konuşmacıları ise Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Doç. Dr. Ali Utku ve Yrd. Doç. Dr. Lütfi Sunar olacak. Sempozyum, kapanış oturumundaki konuşmacıların genel değerlendirmesiyle sona erecek.
9-11 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek "Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç Sempozyumu" Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenecek.