Doğuştan görme engelli Merve'nin başarısı: İstediği her üniversiteye girebiliyor

Görme engelli Merve azmiyle ışık olacak
Görme engelli Merve azmiyle ışık olacak

Doğuştan görme engelli Merve Demir, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sözel puan türünde 441.08 puan alarak 2 bin 469'uncu oldu. İstediği herhangi bir üniversitede eğitim alması mümkün olan 21 yaşındaki Demir, elde ettiği başarının sevincini yaşıyor.

Antalya'nın Elmalı ilçesinde ikizi ile 8 aylık dünyaya gelen ve ciğerleri gelişmediği için kuvöze alınan Merve Demir, göz bandının kayması sonucu yüksek derecede ışığa bakmaktan görme yetisini kaybetti.

Görme engelli olarak hayatını sürdürmek zorunda kalan Demir, durumundan dolayı 11 yaşına kadar okula gidemedi.

Bir akrabasının aracılığıyla Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği ile tanışınca hayatı tamamen değişen Demir, bu süreci kendisi için dönüm noktası olarak değerlendiriyor. Eğitim hayatı başarılarla dolu Demir, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sözel puan türünde 441.08 puan alarak 2 bin 469'uncu olmanın sevincini yaşıyor.

Merve Demir YKS'den 441.08 puan alarak 2 bin 469'uncu oldu
Merve Demir YKS'den 441.08 puan alarak 2 bin 469'uncu oldu

Elde ettiği başarı istediği bir üniversitede eğitim almasını mümkün kılan 21 yaşındaki Demir, yaşadığı süreci anlattı.

Ailesinin Beyaz Baston Görme Engelliler Derneğinin yatılı öğrencisi olmasını ilk başlarda istemediğini aktaran Demir, kendisinin ısrarları sonucunda derneğin eğitim faaliyetlerine katıldığını söyledi.

'Özel eğitimci yetiştirmek istiyorum'

Ailesinden uzakta ilk üç yıl özel eğitim sınıfında temel eğitim aldığını, 6. sınıfa kadar örgün eğitime devam ettiğini anlatan Demir, şöyle konuştu:

"Yaşım nedeniyle sistem beni açığa attı, eğitimime açık öğretim lisesinde devam etmek zorunda kaldım. Liseyi 2,5 yılda bitirmeyi hedeflemiştim, kaybolan yıllarımı bir şekilde telafi etmek istedim, başardım. Liseyi 2,5 yılda bitirerek, mezun olduğum yıl üniversite sınavına girdim, istediğim üniversiteye gidebilecek puanı kazandım. Başarım tesadüf değil. Kendimi derslerle boğmadım. Zamanımı çok iyi değerlendirdim. Zorluklar yaşasam da hedefime ulaştım. Yalnız başıma kimseye ihtiyaç duymadan yaşamayı öğrendim."

Demir, aldığı yüksek puan sayesinde istediği üniversiteyi tercih edebilecek
Demir, aldığı yüksek puan sayesinde istediği üniversiteyi tercih edebilecek

Demir, ikiz kardeşinin Konya Selçuk Üniversitesinde eğitim hayatını sürdürdüğünü, kendisinin de başta Hacettepe Üniversitesi olmak üzere Türkiye'nin önde gelen üniversitelerini tercih edeceğini bildirdi.

Akademisyen olmak isteyen Demir, "Özel eğitim öğretmeni olup, atandıktan sonra da yüksek lisans yaparak akademisyen olmayı hedefliyorum. Özel eğitimci yetiştirmek istiyorum, bir görme engelli olarak engelliye nasıl hitap edilmesi gerektiğini daha doğru ifade edebileceğime inanıyorum. Birileri benim hayatıma dokundu, ışığım oldu, ben de nice hayatlara dokunmak istiyorum." diye konuştu.

Üniversiteye hazırlanan öğrencilere de sınava odaklı olarak yıllarını heba etmemelerini öneren Demir, zamanın iyi değerlendirilmesiyle başarının sağlanabileceğini kaydetti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >