Dolar rekor tazeleyerek 11 TL sınırına yaklaştı

Arşiv
Arşiv

Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı faiz kararı öncesi piyasalarda hareketlilik devam ediyor. Bugün dolar 10,96 TL, euro 12,43 TL, gram altın ise 658 TL ile rekor tazeledi.

Bugün açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı öncesi Türk lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesinde sabah saatlerinde Dolar 10,96 ile, euro 12,43 ile, gram altın ise 658 lirayla rekor tazeledi.

Dolar bir haftada yüzde 8'e yakın değer kazandı

Türk lirası hafta başından bu yana dolar karşısında yüzde 8'e yakın değer kaybederek dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu. İkinci sırada ise yüzde 3 düşüşle Şili pesosu geliyor. Türk lirası sene başından bu yana yüzde 30'dan fazla değer kaybederken dolar kuru 7,40'tan 10,86'ya yükseldi. Dolar/TL 2021 yılında en düşük seviyeyi Mart ayında 6,89 ile görmüştü.

Merkez Bankası'nın faiz kararı bekleniyor

Piyasanın beklentisi Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam etmesi yönünde oldu. Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin faiz anketine katılan 21 kurumun medyan beklentisi TCMB'nin Kasım toplantısında 100 baz puan indirimle faizini yüzde 15 seviyesine getireceği yönünde. Yine ankete göre yıl sonunda politika faizinin bulunacağı seviyeye dair beklenti de yüzde 15 seviyesinde oluştu.

Aralarında Christian Wietoska ve Fatih Akçelik'in de bulunduğu Deutsche Bank ekonomistlerinin yayımladığı araştırma raporuna göre, çekirdek enflasyonun Ekim ayında beklenenden düşük gelmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın son cari açık vurgusuyla bankanın faiz indirimiyle ilgili beklentileri de değişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >