Dolar ve eurodaki düşüş sonrası ikinci el araç fiyatları da düştü

Arşiv
Arşiv

Dolar ve euroda yaşanan düşüş sonrası gözler sıfır otomobil ve ikinci el otomobil fiyatlarına çevrildi. Uzmanlar, dövizde yaşanan düşüş sonrası sıfır kilometre otomobil markalarının fiyat listelerini güncellediğini, aşağı yönlü bir revizyon olacağını belirtti. İkinci elde de sıfır otomobil fiyatlarına paralel düşüşler görülmeye başladı. Bir ilan sitesinde ikinci el araç ilanlarındaki düşüşler dikkati çekti.

Otomobil fiyatları dövizde yaşanan yükselişle birlikte artmış bu durum otomobil satışlarını olumsuz etkilemişti. Dolar ve eurodaki artış sıfır otomobil fiyatlarının yanında ikinci ele de yansımış, satışlar düşmüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü kabine toplantısında dövize endeksli Türk lirası mevduatları ile ilgili yeni düzenlemeyi duyurmasından ardından döviz fiyatlarında hızlı bir azalış yaşadı, dolar bir gecede neredeyse yüzde 30'a yakın değer kaybetti.

İkinci el ilan sitelerinde araç fiyatlarında düşüşler görülmeye başladı
İkinci el ilan sitelerinde araç fiyatlarında düşüşler görülmeye başladı

"Araç almak için acele etmeyin"

Dövizde yaşanan gelişme sonrası gözler otomobil fiyatlarına çevrildi. arabam.com Pazarlama Direktörü Dr. Naim Çetintürk, Mynet'e yaptığı açıklamada "Sıfır kilometre tarafında markalar fiyat listelerini güncelliyorlar. Aşağı yönlü bir revizyon yapacaklar" dedi. Çetintürk, araç fiyatlarında 2 veya 4 hafta içerisinde netleşmiş olacağını belirtirken vatandaşlara araç alım konusunda acele edilmemesi yönünde uyarıda bulundu.

Çetintürk'ün açıklamasından satır başları:

"Çok büyük bir fark olmasa da fiyatlar düşecek"

"Satışların artmasıyla ilgili sıfır kilometre tarafında çok büyük bir fark yaratacağını düşünmüyorum. Sıfır kilometre tarafında araç bulma ile ilgili bir sıkıntı var ama şu anda pozitif anlamda tabii ki bir yansıması olacak. Hatta şu an bunun haberlerini aldık. Sıfır kilometre tarafında markalar fiyat listelerini güncelliyorlar. Aşağı yönlü bir revizyon yapacaklar. dolayısıyla fiyatlar anlamında bir avantajı olacak ama satış rakamlarında büyük bir fark yaratmasını kısa vade de en azından beklemiyoruz. Otomobil bulma ile ilgili tedarik sıkıntılardan dolayı sıfır kilometre araç bulmak çok kolay değildi. Bu da talebi ikinci ele kaydırmıştı.

"İkinci el fiyatlarında çok hızlı bir gerileme olmaz"

İkinci el de şöyle bir risk var. Biz durumun aynısını 2020 kasım ayında TL'nin değer kazandığı dönemde yaşamıştık. Bir süredir araç fiyatları artarak gidiyor. Neredeyse haftalık artışlar oluyor. Araç alanlar belli bir seviyenin üzerinde araç almış durumdalar. Şimdi kur bir anda çekilince TL değer kazanınca sıfır kilometre araçların fiyatları da düşünce doğal olarak beklenti ikinci el araçların fiyatlarının düşmesi yönünde olacak. Burada da bir düşüş göreceğiz ama yüksek fiyattan alan kullanıcılar özellikle bireysel kullanıcılar, bir süre dövizdeki bu geri çekilmenin TL'deki değer kazanmanın ne kadar kalıcı olacağını bekleyeceğini tahmin ediyorum. Dolayısıyla fiyatlarda çok hızlı bir geri çekilme olmaz ama birkaç haftalık periyot içinde kur seviyelerinin biraz daha stabil olması durumu söz konusu olursa ikinci el tarafında bunun kademeli olarak yansıyacağını söyleyebilirim.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >