Donald Trump Cohen'i suçladı: Onu işe almakla hata ettim

ABD Başkanı Donald Trump, eski avukatı Cohen hakkında konuştu.
ABD Başkanı Donald Trump, eski avukatı Cohen hakkında konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya soruşturmasındaki kilit isim olan eski avukatı Cohen'i suçladı. Trump, "Ben asla Michael Cohen'den yasaları çiğnemesini istemedim. Avukat olan o ve hukuku bilmesi gereken kişi kendisidir. Eğer bir yanlış yapıldıysa, bu avukatın sorumluluğu. Avukat bundan dolayı para alır." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya soruşturmasındaki kilit isim olan eski avukatı Cohen hakkında Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Michael Cohen'i suçlayan Trump, "Ben asla Michael Cohen'den yasaları çiğnemesini istemedim. Avukat olan o ve hukuku bilmesi gereken kişi kendisidir. Eğer bir yanlış yapıldıysa, bu avukatın sorumluluğu. Avukat bundan dolayı para alır." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, Washington'daki Beyaz Saray'da.
ABD Başkanı Trump, Washington'daki Beyaz Saray'da.

3 yıl hapis cezası aldı

Cohen'in ceza duruşması geçtiğimiz gün New York'taki federal mahkemede yerel saat ile 11.00' de başladı. Cohen duruşmaya eşi ve çocuklarıyla geldi.

ABD Başkanı Trump'ın kendisini "zayıf" olarak değerlendirmesine ilişkin Cohen, "Bu doğru fakat başka bir nedenle doğru. Çünkü tekrar tekrar kendimi Trump'ın kirli eylemlerini örtbas etmek zorunda hissettim." diye konuşmuştu.

Hakim William Pauley, Cohen'e yöneltilen suçlamalara ilişkin, "bu suçların her biri ABD'ye karşı ciddi suçtur." değerlendirmesinde bulunmuş, Cohen'e suçlamalar nedeniyle 3 yıl hapis cezası verilmişti.

Cohen, 6 Mart'ta cezaevine girecek.
Cohen, 6 Mart'ta cezaevine girecek.

Trump: Cohen’i işe almakla hata ettim

Daha önce avukatı Cohen için “Ona kanunu çiğneme talimatı vermedim” diyen Trump, Michael Cohen’i avukatı olarak işe almakla hata ettiğini savundu.

  • Fox News’a konuşan Başkan Trump, eski avukatı Michael Cohen’in daha çok halkla ilişkiler alanında olmak üzere kendisi için düşük seviyede işler yaptığını söyledi.

Trump, “Geriye dönüp baktığımda hata yaptığımı düşünüyorum. Kampanya finansmanına yönelik aslında suç teşkil etmeyen iki suçlama hariç yaptığı şeylerin benimle alakası yok. Orada olmaması gerekiyordu ama beni utandırmak için bunları da dahil ettiler” dedi.

Donald Trump, Beyaz Saray'da yeni seçilen valilerle görüştü.
Donald Trump, Beyaz Saray'da yeni seçilen valilerle görüştü.

Trump, General Motors'a yüklendi

ABD Başkanı Donald Trump eski avukatı hakkında konuştuktan sonra Amerika’da bazı üretim tesislerini kapatma kararı alan General Motors şirketine de yüklendi.

Trump şirketin odak noktasını elektrikli araçlara kaydırması stratejisinin başarılı olamayacağını ve yeni ticaret anlaşmasının GM’in diğer ülkelere taşınmasını daha da zorlaştıracağını öne sürdü.

General Motors CEO'su Mary Barra bir basın açıklaması yapmıştı.
General Motors CEO'su Mary Barra bir basın açıklaması yapmıştı.

15 bin kişi işten çıkarılacak

Amerika’nın en büyük otomobil üreticisi ABD'deki dört fabrikasını kapatıp 15 bin kişinin işine son verileceğini açıklaması sonrası sert şekilde eleştirilmişti.

Şirketin CEO’su Mary Barra’nın stratejisini sorgulayan Trump, “General Motors’un tüm modelini değiştirdiler. Tamamen elektrikli araçlara geçtiler. Bu işe yaramayacak. Arabaların belirli bir oranının elektrikli olması çok güzel ama tamamen bu modele geçmenin bir hata olduğunu düşünüyorum” dedi.

Barra, temsilcilerle görüştü

GM’in CEO’su Barra geçtiğimiz hafta şirketin bu kararını görüşmek üzere Kongre’de temaslarda bulunmuş, bu karara tepki gösteren fabrikaların kapandığı eyaletlerin temsilcileriyle bir araya gelmişti.

Trump, Kanada ve Meksika’yla imzalanan yeni ticaret anlaşmasınn da GM’in ABD dışında otomobil üretmesini zorlaştıracağını savundu.

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki Oval Ofis'inde 2018 Irak ve Suriye Soykırımı Hesap Verilebilirlik Yasası'nı imzalamıştı.
ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki Oval Ofis'inde 2018 Irak ve Suriye Soykırımı Hesap Verilebilirlik Yasası'nı imzalamıştı.

Trump, Meksika ve Kanada liderleriyle 30 Kasım’da yeni bir ticaret anlaşması imzalamıştı. Ancak anlaşma henüz ABD Kongresi tarafından onaylanmadı.

Genel Sekreterlik için aday sayısı 5

Trump’a John Kelly’nin ayrılmasının ardından Beyaz Saray Genel Sekreterliği görevine kimin getirileceği de soruldu. Daha önce görev için çok sayıda kişinin aday olduğunu söyleyen Trump göreve 5 kişinin aday olduğunu belirtti.

Trump, “Şu anda adaylarla görüşüyoruz. Adayların hepsi çok iyi, harika insanlar” ifadelerini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >