DSÖ, Avrupa ülkesini riskli bölge ilan etti

Arşiv
Arşiv

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs salgınını yayma konusunda İsveç'i riskli ülke ilan etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Arnavutluk, Moldova ve Azerbaycan gibi ülkelerle birlikte koronavirüs enfeksiyonunu yayma konusunda İsveç'i özel bir risk ülkesi olarak tanımladı.

DSÖ, koronavirüsün yayılması nedeniyle 11 Avrupa ülkesi için özel bir uyarı yayınladı. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge yaptığı basın toplantısında, "Avrupa'nın birçok ülkesinde risk bir gerçeklik haline geldi. 30 Avrupa ülkesinde birikimli vaka sayısı son iki haftada arttı" dedi.

Diğer riskli ülkeler

  • İsveç'e ek olarak riskli ülkeler arasında Ermenistan, Moldova, Kuzey Makedonya, Azerbaycan, Kazakistan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Ukrayna ve Kosova yer alıyor.

"Salgın kontrol altında değil"

Kluge salgının kontrol altında olmadığını vurgularken Kluge, "Avrupa kıtası şu anda dünyanın toplam vaka sayılarında azalan bir pay oluştursa da salgın kontrol altında değil" ifadelerini kullandı.

DSÖ’yü eleştiren İsveç Devlet Epidemiyoloğu Anders Tegnell ise, “İsveç'te artan sayıda vaka sayımız var. Bunun nedeni eskisinden daha fazla test yapmamız. DSÖ'nün diğer ülkelerle İsveç'i risk grubunda tutması talihsiz bir durumdur" şeklinde konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >