DSÖ duyurdu: Türkiye, obezite raporunda ilk sırada yer aldı

Türkiye, obezite raporunda ilk sırada yer aldı
Türkiye, obezite raporunda ilk sırada yer aldı

Dünya Sağlık Örgütü 53 ülkeyi kapsayan obezite raporunu açıkladı. Türkiye raporda obezite konusunda birinci sırada çıktı. Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa bölgesi odaklı son raporu fazla kilo ve obezitenin salgın düzeyine ulaştığını ortaya koydu. Açıklanan raporda Türkiye’yi Malta, İngiltere ve Macaristan izliyor. Tablonun sonunda ise Tacikistan, Özbekistan ve Kırgızistan yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Obezite Kongresi’nde açıklanan ve 53 ülkeyi kapsayan obezite raporunda Türkiye birinci sıraya oturdu. Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa bölgesi odaklı son raporu fazla kilo ve obezitenin salgın düzeyine ulaştığını ortaya koydu.

Obezite raporunda Türkiye ilk sırada yer aldı

Önceki gün açıklanan raporda 2016 verileri temel alınarak hazırlanan tabloda ilk sırada Türkiye yer aldı. Rapora göre Türkiye’de fazla kilosu olan ya da obez yetişkinlerin oranı yüzde 66.8 oldu. Erkeklerde bu oran yüzde 64 olarak belirlenirken kadınlarda yüzde 69.3’e yükseldi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 53 ülkeyi kapsayan ve Avrupa Obezite Kongresi’nde sunumu yapılan raporda Türkiye’yi Malta, İngiltere ve Macaristan izliyor. Tablonun sonunda ise Tacikistan, Özbekistan ve Kırgızistan yer alıyor. Belgeye göre Avrupa bölgesinde fazla kilolu ve obez olan yetişkinlerin ortalama oranı yüzde 58.7 oldu.

“Obezite Avrupa ve Orta Asya’da sınır tanımıyor”

Rapor her üç çocuktan birinin de fazla kilo ve obezite sorunu yaşadığına işaret etti. Erkek çocuklarda aşırı kilosorunu kızlara göre daha yaygın olduğu görüldü. Obezitenin yayılmayı sürdüren salgın boyutlarına ulaştığı belirtilirken Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Hans Kluge, “Obezite Avrupa ve Orta Asya’da sınır tanımıyor.” dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >