DSÖ, koronavirüs salgınında ikinci dalga için tarih verdi

Arşiv
Arşiv

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'in başkenti Pekin'de koronavirüs vakalarının yeniden görülmeye başlaması sonrası salgında sonbahar aylarında ikinci dalga beklendiğini duyurdu.

Çin'in başkenti Pekin'de geçen hafta COVID-19 vakalarında ani bir yükselme görüldü. Bu vakaların neredeyse tamamı ise toptan satış yapılan bir pazardan kaynaklandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin'in başkenti Pekin'de 50 gün sonra yeni tip koronavirüs vakaları tespit edildiğini belirterek, "Salgının kaynağı ve kapsamı araştırılıyor" dedi.

Sonbaharda ikinci dalga bekleniyor

  • DSÖ'nün açıklamasında olası ikinci koronavirüs dalgasının sonbahar aylarında başlamasının beklendiği ifade edildi.
  • DSÖ'nün Avrupa Bölge sorumlusu Dr. Hans Kluge'nin çağrısı tüm ülkelerin bulaşma ve vaka takibi konusunda hemen adım atmaları gerektiği yolunda. Yetkililer tüm ülkeleri hızlı ve etkili test, vaka takibi ve izolasyon konusunda çalışmaya çağırıyor.
  • Sonbaharda baş gösterebilecek ikinci dalga COVID-19 salgını için DSÖ, bulaşma takibi ve olası karantina uygulamalarını birleştirecek bir strateji geliştirmeye çalışacak.

Grip vakaları gibi artışlar görülecek

Son bilgilere göre bugün Rusya'daki bir DSÖ tesisinde yapılan toplantıya katılan Dr. Hans Kluge, sonbahar mevsiminin 'yüksek olasılıkla' sayılarda artışa neden olacağını, tıpkı yıl sonunda grip vakalarında artış yaşandığı gibi COVID-19 vakalarında da artışlar görülebileceğini söyledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >