DSÖ maske tavsiyesini değiştirdi: Kumaşlar da koruyucu olabilir

DSÖ: Bez maskeler doğru kullanıldığında koruyucu olabilir
DSÖ: Bez maskeler doğru kullanıldığında koruyucu olabilir

Salgına karşı gerekli uyarıları zamanında yapmadığı yönünde başta ABD tarafından olmak üzere ağır eleştirilerin yöneltildiği Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kendisiyle çelişen açıklamalarla da okları üzerine çekiyor. DSÖ, son önerisini de değiştirerek kamusal alanlarda maske takılması gerektiğini ve kumaş maskelerin de doğru kullanılırsa koruyucu olduğunu belirtti.

Koronavirüsle ilgili tüm dünyada, can kayıpları, vakalar, aşı bulma çalışmalarıyla birlikte bir yandan önlemler de devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü'nden maske kullanımına ilişkin bu kez farklı bir açıklama geldi.

Ülkeler tarafından kısıtlamaların yavaş yavaş kaldırılmaya başlanması ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte, sosyal mesafenin önemi ve maske kullanımına bir kez daha dikkat çeken DSÖ, maske takmanın önemini yeniden güncelledi.

Hasta olmayanların maske takmasına gerek olmadığını duyurmuştu

Pek çok ülkede kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu bulunurken, DSÖ maskenin koruyuculuğunu tartışmaya açmıştı. DSÖ hasta olanların virüsü bulaştırmamak için maske takması gerektiğini, bunun dışında sağlıklı kişilerin maske takmasına gerek olmadığını duyurmuştu. Kurumdan, bu önerinin yanı sıra kumaş maskelerle ilgili tavsiyeleri de değiştirdikleri yönünde bir açıklama geldi.

Özellikle DSÖ genel direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı bütün açıklamalarda, "Kendi başlarına maskeler sizi COVID-19'dan koruyamayacak," ifadelerini kullanmıştı. Dr. Maria Van Kerkhove ise sağlıklı kişiler de dahil herkesin kamuya açık ortak kullanım alanlarında maske takması gerektiğini söyleyerek çelişkili bir açıklamada bulundu.

"Kumaş maskeler de koruyucu olabilir"

  • Cerrahi maskelerin yanı sıra kumaş maskelerin de koruyucu olduğunu ifade eden Kerkhove, "Yeni araştırma sonuçlarımız var. Kanıtlar gösteriyor ki, eğer düzgün bir şekilde kullanılırsa enfeksiyon taşıyan potansiyel damlacıklara karşı koruyuculuk sağlar" dedi.

Kerkhove, maskenin üç katmandan oluşması gerektiğini, dıştaki ilk katmanın polyester benzeri bir kumaş olması, ikinci katmanın da filtre görevi görmesi gerektiğini belirtti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >