DSÖ'den koronavirüse karşı yeni öneri: Kredi kartıyla temassız ödeme yapın

Kredi kartı ile temazsız ödeme- Arşiv
Kredi kartı ile temazsız ödeme- Arşiv

Dünya Sağlık Örgütü'nün koronavirüsten korunmak için alışverişlerde kredi kartıyla temassız ödemeyi önerdiği bildirildi. Ayrıca kağıt ve bozuk paralardan yayılabilecek bakteri ve virüslere karşı tedbirlerin alınması gerekiyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Dünya Sağlık Örgütü'nün elden ele geçen kağıt ve bozuk paralarla yayılabilecek virüs ve bakterilere karşı uyarıda bulanarak, parayla temasın ardından ellerin yıkanmasını ve mümkünse temassız kart kullanılmasını önerdiğini duyurdu.

Kağıt ve bozuk paralara karşı tedbir alınmalı

BKM'den yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nün, kağıt ve bozuk paralardan yayılabilecek bakteri ve virüslere karşı tedbirlerin alınması gerektiğini belirttiği kaydedildi.

Mümkünse ödemelerde temassız teknoloji kullanın

Açıklamada, parayla temasın ardından ellerin yıkanması gerektiğini belirten Dünya Sağlık Örgütü'nün, mümkünse ödemelerin temassız teknolojisiyle yapılması konusunda uyarıda bulunduğu vurgulandı.

Hızlı, güvenli, hijyenik

Açıklama görüşlerine yer verilen BKM Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, "The Telegraph'ın haberine göre, Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, oldukça önemli bir konu hakkında uyarıda bulundu. Temassız ödemeler, hızlı ve güvenli olmasının yanı sıra hijyenik olmasıyla da öne çıkıyor. Nakit paralar, elden ele geçerek virüs ve bakterilerin yayılma riskini artırıyor. Temassız kartınızı ise alışverişlerinizde kasa görevlisine vermek zorunda kalmıyorsunuz. BKM olarak temassız ödemelerin hijyenik olduğu konusunda farkındalık oluşturmak için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

4 yılda 17 kat arttı

Türkiye'de temassız ödemeler konusunda olumlu gelişmelerin yaşandığını aktaran Cündoğlu, temassız ödeme adedinin son 4 yılda 17 katına çıkarak yıllık 502 milyon adede ulaştığını bildirdi.

Temassız kart sayısının da her geçen gün artmaya devam ettiğini belirten Cündoğlu, her 2 kredi kartından 1 tanesinin temassız özellikli olduğu 2019 yılında, temassız kredi kartı adedinin 38 milyona ulaştığını kaydetti.

İlginizi çekebilirDikkat: Cebinizde koronavirüs taşıyor olabilirsiniz

İlginizi çekebilirApple, Google ve Twitter'dan koronavirüs önlemi: Çalışanlara 'evden çalışın' talimatı
İlginizi çekebilirKoronavirüsle ilgili doğru bilinen yanlışlar neler?