DSÖ'ye tepkiler büyüyor: Trump'tan sonra Almanya da 'soruşturulsun' dedi

Almanya’dan Trump’a "DSÖ soruşturulsun" desteği
Almanya’dan Trump’a "DSÖ soruşturulsun" desteği

Koronavirüs salgınında yeterince önlem almadığı yönündeki tartışmalarla gündemden düşmeyen Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) ABD Başkanı Trump'tan sonra bir eleştiri de Almanya'dan geldi. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, "DSÖ’ye verilen paranın nereye gittiğini bulmamız gerek" açıklamasını yaptı.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ABD Başkanı Donald Trump’ın DSÖ’ye yönelik eleştirisini destekleyerek "DSÖ’ye verilen paranın nereye gittiğini bulmamız gerek" açıklamasını yaptı.

“Terör örgütü üyeliğinden Dünya Sağlık Örgütü başkanlığına uzanan bir hikaye: Tedros Adhanom.”

DSÖ başkanlığında bulunan ismin geçmişini #Propaganda serimizde Murat Soydan anlattı. Koronavirüs sürecinde birçok kişinin dikkatini çeken Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom aslında kim?

Tüm dünyayı saran pandemi korkusu, bir suçlu arayışını da beraberinde getirdi. ABD Başkanı Donald Trump'ın da basın açıklamalarında hedef gösterdiği Dünya Sağlık Örgütü'nü bilinmeyen yönleriyle araştırdık. Keyifli seyirler...

"Krizden sonra DSÖ hakkında konuşmalıyız"

Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada Spahn, ülke ismi vermeden DSÖ’nün "Bu ülkelere daha az bağımlı olması gerektiğini" ifade etti. Bakan Spahn aynı zamanda, “İlk olarak krizle başa çıkmalıyız ve sonrasında DSÖ hakkında konuşmalıyız” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

  • ABD’nin, DSÖ’nün yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelesi ve örgütün Çin ile ilişkilerini incelediğini belirten Trump, bu araştırma sonucunda bir dizi sonuca vardıklarını söylemişti.
  • Trump, DSÖ’nün Vuhan’daki durumu yeterince incelemediğine işaret etmiş "DSÖ, 2019 Aralık ve hatta daha öncesinde Vuhan’da bir virüsün yayıldığına dair haberleri göz ardı etmiştir" ifadesini kullanmıştı.
  • DSÖ’nün 30 Aralık 2019 tarihinden itibaren Çin basınındaki haberlere de dayanarak virüs konusunda kesinlikle bilgi sahibi olduğuna değinen Trump, "31 Aralık’ta Tayvanlı yetkililer, DSÖ ile virüsün insandan insana bulaştığına dair iletişime geçti. Ancak DSÖ bu kritik bilgiyi dünyanın geri kalanıyla paylaşmamayı tercih etti. Belki de bunun siyasi nedenleri vardı" değerlendirmesinde bulunmuştu.
İlginizi çekebilirDünya Sağlık Örgütü'ne uluslararası soruşturma başlatılıyor
İlginizi çekebilirTrump'tan DSÖ'ye uyarı: Reform yapmazsanız fonlar kesilecek