Düğün tarihleri de belli oldu: Cumhurbaşkanı Erdoğan 65 yaş üstü ve 18 yaş altı için müjdeleri duyurdu

COVID-19 salgınının Türkiye'de görülmesinden bu yana video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Kabine Toplantısı uzun bir aranın ardından yüz yüze gerçekleştirildi
COVID-19 salgınının Türkiye'de görülmesinden bu yana video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Kabine Toplantısı uzun bir aranın ardından yüz yüze gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında uzun bir aranın ardından bugün ilk kez yüz yüze gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, saat 16.00'da başlayan ve üç saat süren toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan COVID-19 sürecine ilişkin yeni kararları açıkladı. Buna göre düğün salonları 1 Temmuz'dan itibaren hizmet vermeye başlayacak. 65 yaş üstü vatandaşlar her gün 10.00 - 20.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek, 18 yaş altında ise veli refaketiyle yasak tamamen kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Konuşmasına onları anarak başladı

Önceki gün vefat eden, vefat yıldönümlerinde özlemle yadettiğimiz Abdurrahim Karakoç ve Cahit Zarifoğlu'na bir kez daha Allah'tan rahmet dileyerek başlamak istiyorum.

Bu şahirlerimiz sadece kendi dönemlerini değil nesilleri etkisi altında bırakmış iki büyük gönül insanıdır.

Müteffekkiri, sanatçısı, şairi, yazarı azalan millet kalbi ve damarları kuruyan bir insan gibidir. Bir süre sonra yok oluşu kaçınılmazdır. Bu bakımdan medeniyetimizin sembolleri olan değerlerimize sahip çıkarken yeni değerler yetiştirmenin de çabası içinde olmalıyız.

"Az kısıtlama ve az kayıpla süreci atlattığımız gerçektir"

Uzun bir aradan sonra yüz yüze gerçekleştirdiğimiz kabine toplantımız az önce sona erdi.

  • Toplantımızda normalleşme takvimi çerçevesinde attığımız adımların çok yönlü değerlendirmesini yaptık. Özellikle Avrupa ile karşılaştırdığında en az kısıtlama, can kaybıyla atlattığımız bir gerçektir.

Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar hayatımızı maske, mesafe, temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum..

Normalleşmede yeni kararlar

  1. 65 yaş üstü vatandaşlar haftanın her günü 10.00 - 20.00 saatlerinde dışarı çıkabilecek
  2. 18 yaş altında veli refakatiyle yasak tamamen kaldırıldı
  3. Lokanta, kafe ve kıraathanelerin kapanış saati 22'den 24'e uzatıldı
  4. Sinema, tiyatro gibi sanat merkezleri belirli kurallarla 1 Temmuz'dan itibaren hizmete girecek
  5. Nikah salonları 15 Haziran'dan, düğün salonları ise 1 Temmuz'dan itibaren hizmet vermeye başlayacak

Aldığımız kararların ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Uluslararası sağlık yardımlarımız, ilaç geliştirme çalışmalarımızla ilgili önemli gelişmeler var.

Türkiye'den ilaç hamlesi

Bugüne kadar destek verdiğimiz ülke sayısı 120'yi bulmuştur. Hekimlerimizin kullandığı ilacı TÜBİTAK çatısı altında çalışan bilim insanlarımız kendi senteziyle üretmeyi başardı. Sağlık Bakanlığımızın ruhsat süresini tamamlamasının ardından kullanıma sunulacaktır.

Ekonomiye dair mesajlar verdi

2020 yılında dünya genelinde büyük üretim kayıpları, milli gelirlerde küçülmeler, işsizlik oranlarında yükselişler bekleniyor. Hükümet ve merkez bankaları ekonomilerini, finans sistemlerini desteklemek amacıyla önlem paketleri açıkladı. Özellikle Amerika'da ve Avrupa'da oldukça yüksek miktarlarda açıklanan destek paketlerine rağmen toparlanmanın yavaş ve sınırlı olduğu görünüyor. Kamu yardımların da yakın gelecekte ekonomiye ağır yük getireceği anlaşılıyor.

  • Sağlam ekonomik yapımız sayesinde tüm vatandaşlarına ücretsiz tedavi imkanı sunabilen nadir ülkelerden birisi olduk.

18 yıl önce yola çıkarken 'Biz ülkemizi dört temel taş üzerinde yükselteceğiz'. Bunun birincisi eğitim, ikincisi sağlık, üçüncüsü adalet, dördüncüsü emniyet demiştik. Bu dört önemli temel taşı yerine koyduk. Üzerine ulaşım, tarım, enerji, dış politika bütün bunlarla beraber Türkiye artık yerinde duramayan ve güçlenen, ileriye yürüyen bir ülke.

İstihdam ve iş gücü piyasamızı ayakta tutma ile vatandaşlarımızın gelir kaybının önüne geçtik. 5,5 milyon ailemize 1 milyon lira karşılıksız yardımda bulunduk.

"İş gücü piyasamızı daha verimli hale getireceğiz"

Kısmi ya da esnek çalışma alanında iş gücü piyasamızı daha da verimli hale getirecek düzenlemeleri hayata geçireceğiz. 25 yaş altındakilerinin istihdamını destekleyeceğiz. 25 yaş altı gençlerin, 50 yaş üzerinde olanların kolay şekilde istihdam edilmelerini sağlayacağız. Çalışanlara tamamlayıcı emeklilik sigortası sağlayacak çalışmayı başlatıyoruz.

Bu sigorta ile aynı zamanda ilave emeklilik desteği alınmasını sağlayacağız. Böyle çalışanlarımız emeklilikte daha da rahat edecektir. Türkiye'nin istihdam kalkanını sürekli hale getirmeyi hedefliyoruz. Esnafı, küçük işletme, yatırımcılarımıza üretim, istihdam için uzun vadeli kaynak sağlayacak sistem kuracağız.

Terörle mücadele kahramanlarını anlattı

Bütün bunlar devam ederken bir diğer taraftan malum devlet terörle de mücadelesini veriyor. Dağda, taşta her yerde. Cudi, Gabar polisimiz, Mehmetçiğimiz, güvenlik koruyucularımız, jandarmalarımız hep birlikte terörle mücadeleyi bayram seyran demeden devam ettirdi, devam ettirecek. Bunun da bir maliyeti var. Milli ve yerli yüzde 20 gibi bir savunma sanayinde güce sahipken şu anda yüzde 70'e çıkardık.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >