Dün gökyüzünde en az 80 adet Boeing 738 Max 8 tipi uçak vardı

Arşiv
Arşiv

Beş ay içinde Boeing 738 Max 8 tipi bu uçakların ikinci kez düşmesi üzerine Çin, Endonezya, Etiyopya ve Cayman Havayolları Boeing 737 Max seferlerini askıya aldığını açıkladı. Singapur ise Boeing 737 Max 8 uçaklarına geçici olarak yasak koymuştu. Dün saat 17.00 sularında gökyüzünde en az 80 Boeing 738 Max 8 tipi uçak olduğu öğrenildi.

Etiyopya Havayolları'na ait Boeing 738 Max 8 tipi uçağın başkent Addis Ababa'dan kalkışından kısa bir süre sonra düşmesiyle birlikte Boeing'in bu yeni modelinin son beş ay içindeki ikinci düşüş vakası oldu.

  • Çin, Endonezya, Etiyopya ve Cayman Havayolları Boeing 737 Max seferlerini askıya aldığını açıkladı. Singapur ise Boeing 737 Max 8 uçaklarına geçici olarak yasak koyarken dün 17.00 sularında dünya üzerinde en az 80 Boeing 738 Max 8 tipi uçak vardı.

Uçakların 70 tanesi ABD'de

Hong Kong saat diliminde (05:00 ET) dün 17: 00'de uçuş izleme web sitelerinde yapılan bir aramada, 737 Max 8 uçağında 80'e yakın kısa mesafeli uçuş gösterdi. Gözyüzündeki uçakların 70'inden fazlasının ABD'de bulunduğu gözlendi.

Listede bazı Çin uçuşları görünüyordu: ancak tüm Çinli havayolu şirketlerinin Boeing 737 Max 8’le yapılan uçuşlarının bugün itibariyle durdurulduğu belirtildi.

Boeing uçakları dün Avrupa'daki Norveç Hava uçuşları, Hindistan şehirleri ve Türkiye'de iç hat uçuşlarında göz yüzünde gözlemlendi.

Ne olmuştu?

Etiyopya Havayolları'na ait Boeing 738 Max 8 tipi uçağın başkent Addis Ababa'dan kalkışından kısa bir süre sonra düşmesi Boeing'in bu yeni modelinin son beş ay içindeki ikinci düşüş vakası olmuştu.

2017’den bu yana kullanımda olan Boeing’in bu uçağının ikinci kez düşmesi Boeing 737 Max 8’in güvenli olup olmadığı sorusunu akıllara getirmişti.

Boeing 737 Max 8’de yeni olan ne?

Uzmanlar 737 Max motorunun eski modele oranla biraz daha önde kanatlara göre biraz daha yukarıda olduğunu, bunun uçağın dengesini etkilediğini söylüyor. Endonezya'da düşen uçağın düşüş nedenine dair henüz nihai sonuca varılamadı.

Endonezya Ulusal Ulaşım Güvenliği Komitesi, Lion Air uçağının tekleme riski konusunda pilotu uyarmak üzere tasarlanan sensörlerinden birini "hatalı veri" verdiğine işaret etmişti. Bu sensör ve ona bağlı program önceki 737 model uçaklardan farklı çalışıyor; ancak pilotlara bu bilginin verilmediği belirtiliyor.

  • Bu olay üzerine Boeing, havayolu şirketlerine bir bilgilendirme bülteni göndermiş, ABD'deki havacılık düzenleme kurumu da bu uçakların sensörü ile ilgili "acil uyarı" yayınlamıştı.

Federal Havacılık İdaresi (FAA), "mevcut durumuna dair bir şey yapılmazsa bu sensörün uçağın kontrolünü zorlaştırabileceğini ve burun-aşağı yönelmesine, önemli irtifa kaybına ve yere çarpmasına yol açabileceği" uyarısında bulunmuştu.

Acil uyarı kime gönderilmişti?

FAA bu bilginin diğer havacılık düzenleme kurumlarına iletildiğini söylemişti. Onların da pilotları bilgilendirmek üzere bu bilgiyi havayolu şirketlerine iletmeleri gerekiyordu.

Havacılık uzmanları Etiyopya Havayolları'nın da sensör konusunda bilgilendirilmiş olması gerektiğini ifade ediyor.

Etiyopya'da meydana gelen kazanın Endonezya'daki önceki olayla aynı sorundan kaynaklandığına dair henüz bir veri yok.

Boeing nasıl tepki verdi?

Boeing'den yapılan son açıklamalarda ise 737 Max 8'lerin güvenli uçaklar olduğu bir kez daha vurgulansa da, uçakların uçuş kontrol yazılımları için bir güncelleme hazırlanacağı da belirtildi. Boeing, yeni yazılımın birkaç hafta içerisinde hazır olacağını ve dünyada kullanılan tüm 737 Max 8'lere yükleneceğini belirtiyor. Şirket güncellemelerin Nisan ayında tamamlanmasını öngörüyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >