Dünya basını Filistin katliamını nasıl gördü?

Dünya basını Filistin katliamını nasıl gördü?
Dünya basını Filistin katliamını nasıl gördü?

Tel Aviv’deki Amerikan büyükelçiliği, Kudüs’e taşınırken; Gazze’de gösteri yapan en az 59 sivil, İsrail kurşunlarıyla şehit oldu. Dünya basını son yılların en kanlı saldırısını böyle duyurdu.

İngiltere - BBC

                  
                  İngiliz yayın kuruluşu BBC yaşanan olaylar sonrası, "Gazze sınırındaki yedi hafta önce yeni bir protesto dalgasının başlamasından bu yana Pazartesi günü en ölümcül gün oldu. Ölümcül çatışmalardan sonra yeni protestolar bekleniyor." diye yazdı.
İngiltere - BBC İngiliz yayın kuruluşu BBC yaşanan olaylar sonrası, "Gazze sınırındaki yedi hafta önce yeni bir protesto dalgasının başlamasından bu yana Pazartesi günü en ölümcül gün oldu. Ölümcül çatışmalardan sonra yeni protestolar bekleniyor." diye yazdı.
'L'express - Fransa

                  
                  Fransız 'L'express gazetesi 'Gazze'nin 2014'ten bu yana en kanlı günü' başlığıyla duyurduğu haberinde daha önce bölgede tansiyonun hiç bu kadar yükselmediğini yazdı.Gazete ABD Başkanı Trump'ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner'in ABD büyükelçiliği açılışa katıldığını bu katılımın da Filistinlileri kızdırdığını yazdı.
'L'express - Fransa Fransız 'L'express gazetesi 'Gazze'nin 2014'ten bu yana en kanlı günü' başlığıyla duyurduğu haberinde daha önce bölgede tansiyonun hiç bu kadar yükselmediğini yazdı.Gazete ABD Başkanı Trump'ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner'in ABD büyükelçiliği açılışa katıldığını bu katılımın da Filistinlileri kızdırdığını yazdı.
Almanya - Deutsche Welle

                  
                  Almanya'nın önemli basın kuruluşlarından DW, "Gazze Şeridi'nde pazartesi günkü kanlı olayların ardından ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde şiddet olaylarının bağımsız şekilde soruşturulmasına yönelik karar tasarısını bloke etti." haberini öne çıkarttı.
Almanya - Deutsche Welle Almanya'nın önemli basın kuruluşlarından DW, "Gazze Şeridi'nde pazartesi günkü kanlı olayların ardından ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde şiddet olaylarının bağımsız şekilde soruşturulmasına yönelik karar tasarısını bloke etti." haberini öne çıkarttı.
Le Monde - Fransa

                  
                  Le Monde gazetesi ise ölen 58 kişi arasında 16 yaşından küçük kişiler olduğunu ve son altı haftada 100'dan fazla ölüm yaşandığını vurguladı.
Le Monde - Fransa Le Monde gazetesi ise ölen 58 kişi arasında 16 yaşından küçük kişiler olduğunu ve son altı haftada 100'dan fazla ölüm yaşandığını vurguladı.
Almanya - Der Spiegel

                  
                  Alman gazetesi Der Spiegel "Türkiye ve Güney Amerika İsrail'deki büyükelçilerini çağırdı. Yeni ABD Büyükelçiliği'ne karşı yapılan gösterilerde 58 Filistinli gösterici öldürüldü" dedi.Gazete "Salı günü BM Güvenlik Konseyi toplanıyor. Ankara ve Pretoria büyükelçiliklerini geri çekme kararı aldı." ifadeleriyle haberi duyurdu.
Almanya - Der Spiegel Alman gazetesi Der Spiegel "Türkiye ve Güney Amerika İsrail'deki büyükelçilerini çağırdı. Yeni ABD Büyükelçiliği'ne karşı yapılan gösterilerde 58 Filistinli gösterici öldürüldü" dedi.Gazete "Salı günü BM Güvenlik Konseyi toplanıyor. Ankara ve Pretoria büyükelçiliklerini geri çekme kararı aldı." ifadeleriyle haberi duyurdu.
Fransa - Le Figaro

                  
                  Le Figaro gazetesi ise olaylar başladığı andan itibaren İsrail hükümetinin tavrının net olduğuğunu, "İsrail'e bir saldırıyı önlemek için 'her türlü' aracı kullanmaya niyetli olduğunu yazdı.
Fransa - Le Figaro Le Figaro gazetesi ise olaylar başladığı andan itibaren İsrail hükümetinin tavrının net olduğuğunu, "İsrail'e bir saldırıyı önlemek için 'her türlü' aracı kullanmaya niyetli olduğunu yazdı.
Alman - Süddeutsche Zeitung 

                  
                  "İsrail'in sınırınında şiddetli gün.. Gösteriler arasından Gazze Şeridi'nde 58 kişi öldü, 2700 kişi yaralandı. Güney Afrika ve Türkiye büyükelçilerini çekti. Filistinlilerin Nakba Günü'nde yeni şiddet olayları bekleniyor." ifadelerini kullandı.
Alman - Süddeutsche Zeitung "İsrail'in sınırınında şiddetli gün.. Gösteriler arasından Gazze Şeridi'nde 58 kişi öldü, 2700 kişi yaralandı. Güney Afrika ve Türkiye büyükelçilerini çekti. Filistinlilerin Nakba Günü'nde yeni şiddet olayları bekleniyor." ifadelerini kullandı.
Avusturya - Die Presse 

                  
                  Avusturya'nın önemli gazetelerinden Die Presse ise "Avusturya'nın İsrail Büyükelçisi İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndaki kutlamaya katılması nedeniyle eleştirilerin hedefi oldu. Avrupa Birliği, söz konusu etkinliğe katılmama kararı almıştı." diye yazdı.
Avusturya - Die Presse Avusturya'nın önemli gazetelerinden Die Presse ise "Avusturya'nın İsrail Büyükelçisi İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndaki kutlamaya katılması nedeniyle eleştirilerin hedefi oldu. Avrupa Birliği, söz konusu etkinliğe katılmama kararı almıştı." diye yazdı.