Dünya Sağlık Örgütü katliamı yakından görmek için geliyor

idlip katliam
idlip katliam

Dünya Sağlık Örgütü, İdlip’te rejim güçlerinin düzenlediği kimyasal silah saldırısından sinir gazı kullanıldığını açıkladı. DSÖ yetkililerin hayatını kaybeden Suriyelilerin otopsi işlemlerine katılmak için Türkiye'ye geleceği belirtildi.

​Dünya Sağlık Örgütü ve Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü, otopsi işlemlerine katılmak için Türkiye'ye geliyor.
​Dünya Sağlık Örgütü ve Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü, otopsi işlemlerine katılmak için Türkiye'ye geliyor.
DSÖ, bu son saldırının 2013 yılında Suriye'nin Guta şehrindeki saldırıdan sonra en dehşet verici kimyasal saldırı olduğunu belirtti. ​​

                  
                  
                  
                  *21 Ağustos 2013 tarihinde Şam'ın doğusundaki Guta bölgesine yapılan
sarin gazı saldırısında 1729 kişi vahşice katledildi. Saldırıda kimyasal gazın kullanıldığı da kesinleşmişti.
DSÖ, bu son saldırının 2013 yılında Suriye'nin Guta şehrindeki saldırıdan sonra en dehşet verici kimyasal saldırı olduğunu belirtti. ​​ *21 Ağustos 2013 tarihinde Şam'ın doğusundaki Guta bölgesine yapılan sarin gazı saldırısında 1729 kişi vahşice katledildi. Saldırıda kimyasal gazın kullanıldığı da kesinleşmişti.
Kimsenin dikkatini çekmedi ama rejim uçakları, Han Şeyhun bölgesindeki kimyasal saldırının hemen ardından yaralılar tedavi görmesin diye bölgedeki en yakın hastaneyi de vurdu.

                  
                  
                  Suriye geçici hükümeti Sağlık Bakanı Ferras Cundi, Beşşar Esed rejiminin ülkenin kuzeyindeki İdlib ilinin Han Şeyhun beldesine düzenlediği kimyasal silah saldırısının ardından iki hava saldırısı daha düzenlendiğini söyledi. Cudi, yaralıların tedavi edildiği hastanenin hava saldırısına maruz kaldığını belirtti. Saldırı sonucu hastanede büyük maddi hasar meydana geldi.
Kimsenin dikkatini çekmedi ama rejim uçakları, Han Şeyhun bölgesindeki kimyasal saldırının hemen ardından yaralılar tedavi görmesin diye bölgedeki en yakın hastaneyi de vurdu. Suriye geçici hükümeti Sağlık Bakanı Ferras Cundi, Beşşar Esed rejiminin ülkenin kuzeyindeki İdlib ilinin Han Şeyhun beldesine düzenlediği kimyasal silah saldırısının ardından iki hava saldırısı daha düzenlendiğini söyledi. Cudi, yaralıların tedavi edildiği hastanenin hava saldırısına maruz kaldığını belirtti. Saldırı sonucu hastanede büyük maddi hasar meydana geldi.
Esed, baba Hafız Esed'in yolundan gidiyor: 1982'de baba Esed, tarihin en büyük katliamlarından birini gerçekleştirmişti.

                  
                  
                  
                  Hafız Esed'de 2 Şubat 1982’de tarihin en büyük katliamlarından sayılabilecek Büyük Hama Katliamını gerçekleştirdi. Bu katliamda ölenlerin sayısının 40 bine yakın olduğu belirtildi. Hafız Esad’ın küçük kardeşi Rıfat Esad komutasındaki 12 bin Suriye askerinin müdahil olduğu vahşette tıpkı İdlib'te olduğu gibi zehirli gaz kullanıldığı ispat edildi.
Esed, baba Hafız Esed'in yolundan gidiyor: 1982'de baba Esed, tarihin en büyük katliamlarından birini gerçekleştirmişti. Hafız Esed'de 2 Şubat 1982’de tarihin en büyük katliamlarından sayılabilecek Büyük Hama Katliamını gerçekleştirdi. Bu katliamda ölenlerin sayısının 40 bine yakın olduğu belirtildi. Hafız Esad’ın küçük kardeşi Rıfat Esad komutasındaki 12 bin Suriye askerinin müdahil olduğu vahşette tıpkı İdlib'te olduğu gibi zehirli gaz kullanıldığı ispat edildi.