Dünyaca ünlü şarkıcı Müslüman oldu

İrlandalı şarkıcı İslamiyet'i tercih etti.
İrlandalı şarkıcı İslamiyet'i tercih etti.

İrlandalı ünlü şarkıcı Sinead O'Connor İslamiyet'i seçerek Müslüman oldu. Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olan şarkıcı, o anların görüntülerini paylaştı.

51 yaşındaki İrlandalı kadın sanatçı Sinead O'Connor, Müslüman olduktan sonra ismini Şüheda( Shudada) Davitt olarak değiştirdi.

Dünyaca ünlü şarkıcı Sinead O'Connor, Kataloik Hristiyanlık inancını terk edip, Müslüman olduğunu duyurdu.
Dünyaca ünlü şarkıcı Sinead O'Connor, Kataloik Hristiyanlık inancını terk edip, Müslüman olduğunu duyurdu.

Katolik Hristiyanlığı terk ederek Müslüman olmayı tercih eden O'Connor sosyal medya hesaplarından başörtülü fotoğraflarını paylaştı.

Sinead O'Connor, Müslüman olduğunu açıkladıktan sonra başörtülü fotoğraflarını paylaştı.
Sinead O'Connor, Müslüman olduğunu açıkladıktan sonra başörtülü fotoğraflarını paylaştı.

O'Connor neden İslamiyet'i seçtiğini bu sözlerle açıkladı ''Gurur Duyuyorum''.

  • "Müslüman olduğum için gurur duyuyorum. Bu, her akıllı ilahiyatçının doğal olarak varacağı bir sonuç. Tüm kutsal yazıtlar bizi İslam'a götürüyor. İslam tüm diğer kutsal kitapları gereksiz kılıyor." ifadelerini kullandı.

Dünyaca ünlü şarkıcı Sinead O'Connor'ın Kelime-i Şehadet getirdiği o anlar sosyal medyada paylaşıldı.

Sinead O'Connor böyle Müslüman oldu! İşte Kelime-i Şehadet getirdiği anlar

Sinead O'Connor kimdir?
Sinead O'Connor kimdir?

Sinead O'Connor kimdir?

Sinead Marie Bernadette O'Connor, 8 Aralık 1966, Dublin doğumlu, İrlandalı şarkıcı, söz yazarı ve bestecidir. Adını, İngiltere'ye karşı girdiği bağımsızlık savaşımıyla tanınan İrlanda Cumhurbaşkanı'nın eşinden alan O'Connor, anne ve babasının boşanmasından sonra, annesinin kendisine şiddet uygulaması nedeniyle 1979 yılından sonra babasıyla birlikte yaşamaya başladı. Eğitimini tamamlayamayan sanatçı, en son öğrenim gördüğü okulda sanata eğilim gösterdi. Barbra Streisand'ın "Evergreen" adlı şarkısını söyleyerek dikkatleri üzerine çekince Tua Nua adlı bir topluluğa katıldı.

1983 yılında babasının desteğiyle girdiği "Newtown" adlı okulda müziğe iyice yoğunlaşarak bir deneme albümü çıkardı. Ertesi yıl, bir müzik dergisi aracığıyla tanıştığı Columb Farrey'in yönlendirmesiyle "Ton Ton Macoute" adını verdiği kendi müzik topluluğunu oluşturdu. Küçük bar ve gece kulüplerinde sahneye çıkan Ton Ton Macoute, tam adını duyurmaya başladığı 1985 yılı sürecinde annesini bir trafik kazasında yitirdi.

Etkilenerek Londra'ya gitti ve orada John Reynolds ile evlendi. Bob Dylan'dan Bono'ya kadar, Fachtna O'Ceallaigh ve Marco Pironi gibi sanatçılarla birlikte çalışmalar yaptı.

1990 yılında söz yazarının Prince olduğu ve zirveye çıkmasına yol açan şarkı olan "Nothing Compares 2 U" adlı şarkıyı yaptı. Layık görüldüğü Grammy Ödülü'nü reddeden O'Connor, politik kimliğini sanatıyla birlikte önplana çıkararak, ABD ve savaş karşıtı bir çizgi izledi. 1992 yılında Papa II. Jean Paul'ün katolik kilisesindeki cinsel tacize sessiz kalmasını protesto içinPapa'nın bir fotoğrafını televizyon kameralarının önünde yırtmasıyla dindar kamuoyunun tepkisini çekti.

İsveç'li eşiyle olan ikinci evliliğini 2003 yılında bitiren sanatçı, yaptığı albümlerle beğeni toplayarak listelerde üst sıralarda yer aldı. 2002'de çıkardığı İrlanda halk şarkılarını içeren Sean-Nós Nua albümünde beklediği başarıyı bulamayınca müziği bıraktığını açıklamasına karşın, 2005 yılında geri döndü.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >