20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Dünyadaki tüm insanlar tek bir şehirde yaşasaydı ne olurdu?

singapur
singapur

Dünyada şu anda birçok farklı bölgeye yerleşmiş 7.5 milyardan fazla insan yaşıyor. Peki ama tüm bu insanlar tek bir şehirde yaşasaydı nasıl olurdu?

Son yapılan araştırmalara göre Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul'un nüfusu 15 milyona yaklaşmış aşmış durumda. İkinci sırada ise 4.5 milyona yakın nüfusuyla Ankara yer alıyor. Bu nüfus yoğunluğu, başta ulaşım olmak üzere birçok farklı konuda insanları fazlasıyla yoruyor. Peki ama dünyadaki 7.5 milyar insan tek bir şehirde olsaydı ortaya nasıl bir senaryo çıkardı?
Türkiye'nin nüfusu artıyor: İşte yeni rakamlar
Dünyadaki tüm insanların İstanbul'da yaşadığı düşünüldüğünde, korkunç senaryo farklı bir perspektif kazanmış oluyor. Yapılan ölçümlere göre dünya nüfusunun çok büyük bir bölümü (%60 civarı) Asya'da yaşıyor. Avrupa'daki yaşayanların sayısı ise, dünya nüfusunun %10'luk kısmını oluşturuyor.

İLGİLİ HABERLER