Dünyanın dikkatini çekecek 'İdeal Köy' Ankara'ya yapılacak

Fotoğraf temsilidir -Arşiv
Fotoğraf temsilidir -Arşiv

MHP'li Ankara Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, ‘İdeal Cumhuriyet Köyü’nü kurmak için çalışma başlattı. Tarıma destek olmayı amaçlayan Başkan Şimşek, iki bin dönümlük alan üzerine hobi bahçeleri kurulacak. Hobi Köy'de vatandaşlar imarlı ve yasal hobi bahçelerine kavuşacak.

Projeyi 83 yıl önce Atatürk'ün tasarladığı öne sürülse de teyit.org bu iddiayı yalanladı.

Gölbaşı Belediye Başkanı MHP'li Ramazan Şimşek, Atatürk'ün 1937 yılında tasarladığı iddia edilen ‘İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi'ni gerçekleştirmek için çalışma başlattı. Projeyle 2 bin dönümlük alan üzerine hobi bahçeleri kurulacak. Hobi Köy'de vatandaşlar imarlı ve yasal hobi bahçelerine kavuşacak.

Projeyle ilgili bilgi veren Gölbaşı Belediye Başkanı Şimşek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1937'de tasarlamış olduğu ve Danimarka'nın Brondby şehrinde uygulanarak tüm dünyaya örnek olan fikrini gururla hayata geçireceğiz” dedi.

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek
Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı destek verdi

Gölbaşı Hobi Köy projesi ile tarım arazilerine sahip çıktıklarını belirten Şimşek şunları söyledi: “Çevre Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile görüşerek projemizin startını verdik. Köy kahvesi, köy meydanı, ahır, kümes gibi hayvanların besleneceği alanlar ile bostan gibi birçok alanın da oluşturulacağı köyümüzde vatandaşlarımız doğal ortam ile buluşacak.

Projenin tasarımı ile ilgili belirsizlik

  • Cumhuriyetin ilk tarih profesörlerinden Afet İnan, Atatürk'ün Türkiye'yi temelden kalkındırma amacıyla tasarladığı 'Cumhuriyet Köyü' projesinin belgesini Türk Tarih Kurumu'na vermişti. Eski Başbakan merhum Bülent Ecevit de 'Köykent' projesini aynı temele dayandırmıştı.
  • 'Cumhuriyet Köyü' projesinin Atatürk tarafından tasarlandığı öne sürülse de teyit.org iddiayı yalanladı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >