Dünyanın en büyük 8 heykeli

Büyüklükleri ile dikkat çeken 8 heykel
Büyüklükleri ile dikkat çeken 8 heykel

Hindistan 31 Ekimde dünyanın en büyük heykelini açmaya hazırlanıyor. 182 metre uzunluğunda olması planlanan heykel en yakın rakibi Buda tapınağı heykelinden 29 metre daha uzun.

Dünyanın farklı bölgelerinde yapılan heykeller ihtişamlı görüntüleri ile dikkatleri üzerilerine çekiyorlar.

Şu an dünyanın en büyük heykeli, 153 metre uzunluğuna sahip Çin'deki Buda İlkbahar Tapınağı olurken, Hindistan'da açılması planlanan Sardar Vallabhbhai Patel heykelinin tamamlanmasıyla bu ünvanı Buda'dan alacak.

Sardar Vallabhbhai Patel heykeli 182 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük heykeli olacak.
Sardar Vallabhbhai Patel heykeli 182 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük heykeli olacak.

İşte dünyanın en büyük 8 heykeli

Hindistan'da yapımı devam eden Patel heykeli 31 Ekim'de açılacak ve dünyanın en büyük heykeli ünvanının sahibi olacak.

Şuana kadar dünyada yapılan en büyük 8 heykeli sizin için derledik.

1. Buda İlkbahar Tapınağı (153 metre) – Çin

                  Buda İlkbahar Tapınağı şimdiye kadar dünya üzerinde bulunan en uzun heykel olma unvanını taşıyor. Heykel, Bamiyan Budaları’nın Taliban tarafından Afganistan’da dinamitle patlatılmasının ardından planlanarak Çin’de yapıldı. Yapımı 2002 yılında tamamlandı.
1. Buda İlkbahar Tapınağı (153 metre) – Çin Buda İlkbahar Tapınağı şimdiye kadar dünya üzerinde bulunan en uzun heykel olma unvanını taşıyor. Heykel, Bamiyan Budaları’nın Taliban tarafından Afganistan’da dinamitle patlatılmasının ardından planlanarak Çin’de yapıldı. Yapımı 2002 yılında tamamlandı.
2. Laykyun Setkyar (130 metre) - Myanmar

                  Myanmar’da Monywa şehrinin yakınında Po Kaung Tepeleri’nin üzerine kurulan Laykyum Setkyar heykeli dünyanın en uzun ikinci heykeli olma özelliğini taşıyor. 13.5 metre yüksekliğinde tahta sahip olan heykelin kendi yüksekliği 130 metre. Yerde yatay konumda bulunan heykel ise dünyanın en büyük yatay heykeli olma unvanına sahip.
2. Laykyun Setkyar (130 metre) - Myanmar Myanmar’da Monywa şehrinin yakınında Po Kaung Tepeleri’nin üzerine kurulan Laykyum Setkyar heykeli dünyanın en uzun ikinci heykeli olma özelliğini taşıyor. 13.5 metre yüksekliğinde tahta sahip olan heykelin kendi yüksekliği 130 metre. Yerde yatay konumda bulunan heykel ise dünyanın en büyük yatay heykeli olma unvanına sahip.
3. Ushiku Daibutsu (120 metre) - Japonya

                  Japonya'nın Ibaraki iline bağlı Ushiku şehrinde yer alan Ushiku Daibutsu heykeli dünyanın en uzun heykelleri arasındaki yer alıyor. 10 metre yüksekliğindeki tabanı ve 10 metre yüksekliğindeki lotus platformu da dahil olmak üzere toplamda 120 metre yüksekliğe ulaşıyor.Yerden 85 metre yukarıda bulunan gözetleme güvertesine asansörle ulaşım sağlanıyor. Bronzdan yapılan heykel Amitabha figürünü temsil ediyor.1995 yılında yapılan Ushiku Daibutsu heykeli 2002 yılına kadar dünyanın en büyük heykeli olma unvanını taşıyordu. Çin’de yapılan Buda İlkbahar Tapınağı bu unvanı Ushiku Daibutsu’dan aldı.
3. Ushiku Daibutsu (120 metre) - Japonya Japonya'nın Ibaraki iline bağlı Ushiku şehrinde yer alan Ushiku Daibutsu heykeli dünyanın en uzun heykelleri arasındaki yer alıyor. 10 metre yüksekliğindeki tabanı ve 10 metre yüksekliğindeki lotus platformu da dahil olmak üzere toplamda 120 metre yüksekliğe ulaşıyor.Yerden 85 metre yukarıda bulunan gözetleme güvertesine asansörle ulaşım sağlanıyor. Bronzdan yapılan heykel Amitabha figürünü temsil ediyor.1995 yılında yapılan Ushiku Daibutsu heykeli 2002 yılına kadar dünyanın en büyük heykeli olma unvanını taşıyordu. Çin’de yapılan Buda İlkbahar Tapınağı bu unvanı Ushiku Daibutsu’dan aldı.
4. Cristo-Rei (110 metre) - Portekiz

                  Rio de Janerio’da bulunan ünlü Cristo Redentor heykelinden esinlenerek yaptırılan Cristo Rei tapınağı on yıllık inşaat sürecinden sonra 1959 yılında düzenlenen bir törenle açıldı. Cristo Redentor heykeli ile aynı boyutlarda (28 metre yüksekliğinde) ancak 82 metre yüksekliğindeki kaide üzerine konuşlandırılan heykelin alt kısmında bulunan seyir terasından Lisbon şehir manzarası izlenebiliyor.
4. Cristo-Rei (110 metre) - Portekiz Rio de Janerio’da bulunan ünlü Cristo Redentor heykelinden esinlenerek yaptırılan Cristo Rei tapınağı on yıllık inşaat sürecinden sonra 1959 yılında düzenlenen bir törenle açıldı. Cristo Redentor heykeli ile aynı boyutlarda (28 metre yüksekliğinde) ancak 82 metre yüksekliğindeki kaide üzerine konuşlandırılan heykelin alt kısmında bulunan seyir terasından Lisbon şehir manzarası izlenebiliyor.
5. Guan Yin Heykeli (108 metre) – Çin

                  Heykel bakımından zengin bir ülke olan Çin’de bir heykel daha dünyanın en uzun heykelleri arasındaki yerini alıyor. Çin’in Hainan Adası’nın güney sahilinde bulunan Guan Yin, heykelinin bir tarafı adaya, diğer iki tarafı Güney Çin Denizi’ne bakıyor. Altı sene inşaatı devam eden heykel 2005 yılında tamamlandı.
5. Guan Yin Heykeli (108 metre) – Çin Heykel bakımından zengin bir ülke olan Çin’de bir heykel daha dünyanın en uzun heykelleri arasındaki yerini alıyor. Çin’in Hainan Adası’nın güney sahilinde bulunan Guan Yin, heykelinin bir tarafı adaya, diğer iki tarafı Güney Çin Denizi’ne bakıyor. Altı sene inşaatı devam eden heykel 2005 yılında tamamlandı.
6. Özgürlük Anıtı (93 metre) - ABD

                  Dünya genelinde en çok bilinen heykellerin başında geliyor Özgürlük Anıtı. Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde bulunan Liberty adası üzerinde inşa edilen Özgürlük Anıtı oldukça eski bir tarihe sahip. 1886 yılında yapımı tamamlanan heykel günümüzde Amerika’nın simgesi olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda gözlem kulesi olma özelliğini de taşıyan heykelin yüksekliği 93 metre. Fransızlar tarafından inşa edilen heykelin başında bulunan 7 sivri uç, 7 kıtayı ve 7 okyanusu temsil ediyor.
6. Özgürlük Anıtı (93 metre) - ABD Dünya genelinde en çok bilinen heykellerin başında geliyor Özgürlük Anıtı. Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde bulunan Liberty adası üzerinde inşa edilen Özgürlük Anıtı oldukça eski bir tarihe sahip. 1886 yılında yapımı tamamlanan heykel günümüzde Amerika’nın simgesi olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda gözlem kulesi olma özelliğini de taşıyan heykelin yüksekliği 93 metre. Fransızlar tarafından inşa edilen heykelin başında bulunan 7 sivri uç, 7 kıtayı ve 7 okyanusu temsil ediyor.
7. Anavatan Çağırıyor (85 metre) - Rusya

                  Anavatan Çağırıyor ya da Anavatan Volgograd adıyla bilinen heykel, Stalingrad Muharebesini anmak amacıyla yapıldı. 1967 yılında dünyadaki en büyük dini heykel olarak ilan edildi. Ancak zaman içerisinde dünya genelinde farklı yerlerde yapılan heykeller bu unvanı kaybetmesine sebep oldu. Stalingrad Muharebesi’nin 200 gününü simgeleyen 200 basamak, anıtın dibinden tepeye kadar çıkıyor.
7. Anavatan Çağırıyor (85 metre) - Rusya Anavatan Çağırıyor ya da Anavatan Volgograd adıyla bilinen heykel, Stalingrad Muharebesini anmak amacıyla yapıldı. 1967 yılında dünyadaki en büyük dini heykel olarak ilan edildi. Ancak zaman içerisinde dünya genelinde farklı yerlerde yapılan heykeller bu unvanı kaybetmesine sebep oldu. Stalingrad Muharebesi’nin 200 gününü simgeleyen 200 basamak, anıtın dibinden tepeye kadar çıkıyor.
8. Gizze’nin Büyük Sfenksi (73 metre) - Mısır

                  Dünya genelinde en meşhur heykellerden biri de herkes tarafından Sfenks olarak ifade edilen Mısır’da bulunan heykeldir. Antik Mısırlılar tarafından M.Ö 2558 – 2532 yılları arasında inşa edildiğine inanılıyor. Bir aslanın vücuduna ve bir insanın başına sahip mistik bir yaratığa benzeyen heykel kireçtaşı ile yapıldı. Gizze’de Nil’in batı yakasında bulunan Gizze Yaylası’nda inşa edilen heykelin yüksekliği 73 metre. Dünyadaki en büyük yekpare heykel olma özelliğini taşıyan Sfenks aynı zamanda en eski anıtsal heykeldir.
8. Gizze’nin Büyük Sfenksi (73 metre) - Mısır Dünya genelinde en meşhur heykellerden biri de herkes tarafından Sfenks olarak ifade edilen Mısır’da bulunan heykeldir. Antik Mısırlılar tarafından M.Ö 2558 – 2532 yılları arasında inşa edildiğine inanılıyor. Bir aslanın vücuduna ve bir insanın başına sahip mistik bir yaratığa benzeyen heykel kireçtaşı ile yapıldı. Gizze’de Nil’in batı yakasında bulunan Gizze Yaylası’nda inşa edilen heykelin yüksekliği 73 metre. Dünyadaki en büyük yekpare heykel olma özelliğini taşıyan Sfenks aynı zamanda en eski anıtsal heykeldir.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >