Dünyanın en güzel havaalanı ünvanının yeni adayı: Pakyong havaalanı

Pakyong havaalanı yüksek konumuyla adeta gökyüzüne açılan bir pencere gibi gözüküyor.

Hindistan'da açılan Pakyong havaalanı güzelliği ve teknik özellikleri ile dünyanın en güzel havaalanı ünvanına aday. Pazartesi günü Hindistan Başbakanı Narendra Modi tarafından açılan havaalanı ülkenin 100. havaaalanı olma özelliğini taşıyor.

Ülkenin kuzey doğusundaki eyalet, bir zamanlar Himalayalar'da kurulu eski ve küçük bir krallıktı. Bölgenin ilk havaalanı olan Pakyong, başkente 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Bir dağ oyularak inşa edilen Hindistan'ın en yeni havaalanı, güzelliğinin yanında 'mühendislik harikası' olarak da tanımlanıyor.

Pakyong havaalanında uçakların iniş-kalkış yapabilecekleri tek pist bulunuyor

                  
                  Çin sınırına 60 kilometre mesafede yer alan havaalanı, 1,371 rakımlı Pakyong köyünün hemen üzerine inşa edildi. Eyalet aynı zamanda dünyanın en yüksek üçüncü dağı olan Kanchenjunga'ya da ev sahipliği yapıyor.
Pakyong havaalanında uçakların iniş-kalkış yapabilecekleri tek pist bulunuyor Çin sınırına 60 kilometre mesafede yer alan havaalanı, 1,371 rakımlı Pakyong köyünün hemen üzerine inşa edildi. Eyalet aynı zamanda dünyanın en yüksek üçüncü dağı olan Kanchenjunga'ya da ev sahipliği yapıyor.
Dağın tepesinde, bulutlarla iç içe muhteşem manzarasıyla misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor

                  
                  Pakyong Havaalanının, 1.75 kilometre uzunluğundaki pistinin iki ucunda da derin vadiler yer alıyor.
Aynı anda 100 yolcuya hizmet verebilecek bir terminal binası ile iki uçaklık bir park alanı da bulunuyor.
Dağın tepesinde, bulutlarla iç içe muhteşem manzarasıyla misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor Pakyong Havaalanının, 1.75 kilometre uzunluğundaki pistinin iki ucunda da derin vadiler yer alıyor. Aynı anda 100 yolcuya hizmet verebilecek bir terminal binası ile iki uçaklık bir park alanı da bulunuyor.
Pakyong Hindistan'ın 100. havaalanı olma özelliğini taşıyor

                  
                  9 yıl süren havaalanı inşaatını gerçekleştiren Hint şirketin sözcüsü Punj Lloyd, bölgenin topoğrafyasının ve sert hava koşullarının süreci "çok zorlaştırdığını" açıkladı.Mühendisler, temel zorluğun, çılarılan toprağın inşa alanına çıkarılmasında yaşandığını belirtiyor.
Pakyong Hindistan'ın 100. havaalanı olma özelliğini taşıyor 9 yıl süren havaalanı inşaatını gerçekleştiren Hint şirketin sözcüsü Punj Lloyd, bölgenin topoğrafyasının ve sert hava koşullarının süreci "çok zorlaştırdığını" açıkladı.Mühendisler, temel zorluğun, çılarılan toprağın inşa alanına çıkarılmasında yaşandığını belirtiyor.
Gece görüntüsü ile dağın tepesindeki bir ateş böceğini andırıyor

                  
                  Dar dağ yollarından inmek zorunda olan moloz kamyonlarının çalışması, Nisan - Eylül ayları arasındaki Muson mevsiminden etkilendi.Mühendisler, pist de dahil olmak üzere tüm havaalanının, 80 metre boyunda bir set duvarı ile güçlendirilen arazi üzerine inşa edildiğini açıklıyor.
Gece görüntüsü ile dağın tepesindeki bir ateş böceğini andırıyor Dar dağ yollarından inmek zorunda olan moloz kamyonlarının çalışması, Nisan - Eylül ayları arasındaki Muson mevsiminden etkilendi.Mühendisler, pist de dahil olmak üzere tüm havaalanının, 80 metre boyunda bir set duvarı ile güçlendirilen arazi üzerine inşa edildiğini açıklıyor.
Havaalanının lobi kısmı ise modern görüntüsü göz dolduruyor

                  
                  Sözcü Punj Lloyd, bunun dünyadaki en uzun güçlendirme duvarlarından biri olduğunu da kaydediyor.Pakyong'a ticari uçuşlar ise 4 Ekim'de başlayacak. Havaalanının, zirveler, buzullar ve yüksek göllerin yer aldığı Sikkim eyaletindeki turizmi canlandırması bekleniyor.
Havaalanının lobi kısmı ise modern görüntüsü göz dolduruyor Sözcü Punj Lloyd, bunun dünyadaki en uzun güçlendirme duvarlarından biri olduğunu da kaydediyor.Pakyong'a ticari uçuşlar ise 4 Ekim'de başlayacak. Havaalanının, zirveler, buzullar ve yüksek göllerin yer aldığı Sikkim eyaletindeki turizmi canlandırması bekleniyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >
KAYNAK / WWW.BBC.COM