Dünyanın en 'ünlü gazetecisi' Tenten 90 yaşında

Tenten 90 yaşında.
Tenten 90 yaşında.

Herge's Tintin, şimdiye kadar en tanınabilir çizgi roman karakterlerinden biridir. 90 dile çevrilmiş ve 200 milyondan fazla kopya satışı yapan karikatürler, günümüzde de popüler olmaya devam etmektedir.

Dünyanın en ünlü çizgi roman karakterlerinden Tenten 90 yaşına bastı. Belçikalı çizer Herge'nin 10 Ocak 1929 tarihinde ortaya çıkardığı maceradan maceraya koşan gazeteci karakteri bu uzun ömründe 7'den 77'ye herkesin gönlünde taht kurdu.

Sürükleyici öyküleri sayesinde dünya çapında şu ana kadar yaklaşık 250 milyon adet satan Tenten, son olarak 1976 yılında basıldı. Fakat bu tarihten beri satışlarda düşüş yaşanmadı. Her yıl dört milyona yakın Tenten albümü satılırken çizgi karakterin en büyük hayranlarının başında Çinliler geliyor.

Aya ilk ayak basan çizgi roman kahramanı

1931 yılında siyah-beyaz bir albüm olarak basılan Tenten Kongo'da adlı çizgi roman yoğun bir şekilde eleştirilmiş olsa da hala en çok arananlar listesinde bulunuyor.

Tenten aya ilk ayak basan çizgi roman kahramanı olarak biliniyor. Herge tarafından çizilen hayal ürünü füze ise mağazalarda hala en çok satılan ürünler arasında. Turistler Tenten biblolarını, anahtarlıklarını ve daha bir çok ürünü almak için birbiriyle yarışıyor. Tenten deyince akla gelen diğer bir karakter de onun sadık ve sevimli köpeği Milu. İkili dünya çapında Belçika'nın önde gelen sembolleri arasında.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >