Dünyanın en uzun insanı Sultan Kösen'den 5 doz aşı isteği

​Dünyanın yaşayan en uzun insanı Sultan Kösen
​Dünyanın yaşayan en uzun insanı Sultan Kösen

Dünyanın yaşayan en uzun insanı Sultan Kösen, geçtiğimiz yıl koronavirüse yakalanmasının ardından 2 doz aşı olduğunu ve boyuna göre 5 doz aşı olmak istediğini dile getirdi.

İstanbul Avcılar'daki bir iş yeri açılışına, dünyanın en uzun insanı Sultan Kösen de davet edildi.

Gördüğü ilgiden memnun olduğunu belirten Sultan Kösen, İstanbul'a gelirken, uçaktaki koltukların boyuna göre küçük kaldığını yine de rahat ettiğini söyledi.

Kösen, 61 numara ayakkabı giydiğini hayatta boy ve kilo dahil hiçbir şeyden şikayet etmediğini ifade etti.

"Bana 5 doz yapılması gerektiğini söyledim"

Sultan Kösen, 1 yıl önce koronavirüse yakalandığını belirterek, "Koronavirüse yakalandım ve çok sıkıntılı günler geçirdim. Hastanede 5 gün yoğun bakımda, 5 gün de normal odada tedavi gördüm. 15 gün evde karantina altında kaldım. İki doz BioNTech aşımı da oldum. Doktora boy ve kilomdan dolayı bana 5 doz aşı yapılması gerektiğini söyledim.

"Ben dünya kültür elçisiyim"

Doktor bunun üzerine 'Hele dur. Sana 5 doz yaparsak bütün toplumun hakkını yemiş oluruz. Tüm toplum olarak hepimiz aşı olalım, kalırsa sonra yaparız' dedi. Hastalandığımda çok ateşim vardı. Nefes darlığı yaşadım. Tüm vücudum titriyordu. Yanıyordum adeta, kuru bir öksürük vardı. Temenni ediyorum en kısa sürede bu beladan kurtuluruz. Bugüne kadar 127 ülkeye gittim, ülkemi ve doğduğum kent Mardin'i tanıtmaya çalıştım. İnşallah eskisi gibi tanıtıma devam ederiz. Ben, 'Dünya kültür elçisiyim" dedi.

Çay içerken bardak elinde kayboluyor

Uzun süre ayakta duramayan ve yürürken baston kullanan Sultan Kösen'in, çay içerken 27.5 santimetrelik parmakları arasında bardağın adeta kaybolduğu, ayaklarının normal boydaki insanların yanında çok büyük göründüğü dikkat çekti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >