Dünyanın en uzun süren modası 'Oryantalizm'in ev dekorasyonuna dokunuşu

Oryantalizm modası, kıyafetten dekorasyona her alana dokunmuş durumda.
Oryantalizm modası, kıyafetten dekorasyona her alana dokunmuş durumda.

18. ve 19. yüzyıllarda başlayan 'Oryantalizm' akımı, şimdilerde hayatın ta kendisi durumunda. Oryantalist çizgiler, günümüzde popüler mekanlar, lüks restoranlar ve ev dekorasyonlarında sıklıkla tercih ediliyor.

Ortaya çıktığı ilk zamanlardan itibaren etkisini her alanda net bir şekilde gösteren “Oryantalizm”, çoğu kez sanatçının hayalleriyle desteklenerek üretildi. Kimi sanat tarihçileri için ise, bu akım dünyanın en uzun süren modası durumunda.

Dekorasyonda "Oryantalizm" etkisi
Dekorasyonda "Oryantalizm" etkisi
Osmanlı çizgileri

                  
                  
                  El boyama tablolar, antikalar, tığ işleri, nakışlı objeler ve Osmanlı çizgileri taşıyan parçalar; her biri oryantalizmin etki
Osmanlı çizgileri El boyama tablolar, antikalar, tığ işleri, nakışlı objeler ve Osmanlı çizgileri taşıyan parçalar; her biri oryantalizmin etki
Mimari ve dekorasyon

                  
                  
                  Doğu'nun mistik ve klasik gücünden beslenen oryantalizm, hem mimaride hem dekorasyonda geniş bir alana yayılmıştır.
Mimari ve dekorasyon Doğu'nun mistik ve klasik gücünden beslenen oryantalizm, hem mimaride hem dekorasyonda geniş bir alana yayılmıştır.
​Oryantalizm nedir?

                  
                  
                  “Oryantalizm” ya da diğer adıyla “Şarkiyatçılık” Yakın- Uzak Doğu toplum kültürleri, dilleri ve halklarının incelendiği batı kökenli araştırma alanlarının tümüne verilen ortak isimdir.
​Oryantalizm nedir? “Oryantalizm” ya da diğer adıyla “Şarkiyatçılık” Yakın- Uzak Doğu toplum kültürleri, dilleri ve halklarının incelendiği batı kökenli araştırma alanlarının tümüne verilen ortak isimdir.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >