Dünyanın konuştuğu tahıl koridorunun ofis yeri belli oldu

Arşiv
Arşiv

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İstanbul'daki Ortak Tahıl Koordinasyon Merkezi'nin açıldığı ve faaliyete geçtiği aktarıldı. Operasyon, İstanbul Levent’teki Millî Savunma Üniversitesi'nde kurulacak “Ortak Koordinasyon Merkezi”nden yönetilecek. Merkezin başında ise Millî Savunma Bakanlığınca belirlenecek bir Türk amiral olacak.

İstanbul'da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasında yeni bir gelişme yaşandı. Rusya Savunma Bakanlığı Ukrayna'dan tahıl ihracatını yeniden başlatmak için anlaşma kapsamında kurulan müşterek koordinasyon merkezinin İstanbul'da faaliyete başladığını açıkladı.

Merkez Levent'te

Edinilen bilgilere göre, önümüzdeki günlerde uygulamaya girecek anlaşma ile Ukrayna ve Rusya tahılı Karadeniz üzerinden dünyaya açılacak. Operasyon, İstanbul Levent’teki Millî Savunma Üniversitesi'nde kurulacak “Ortak Koordinasyon Merkezi'nden yönetilecek.

Uluslararası ‘Tahıl Masası’nın merkezinde 20 kişilik bir ekip görev yapacak. Türkiye’ye gelmeye başlayan ekipte; anlaşmanın tarafları Ukrayna, Rusya, Birleşmiş Milletler ve Türkiye’den sivil ve askerî temsilciler yer alacak.

Merkezin başında Türk amiral olacak

Merkezin başında ise Millî Savunma Bakanlığınca belirlenecek bir Türk amiral olacak. Yapılan değerlendirmelerden sonra merkezin kısa sürede faaliyete geçmesi öngörülüyor. Rus ve Ukraynalı yetkililerin sadece ihtiyaç durumunda bir araya gelecekleri mesailerini ayrı odalarda sürdürecekleri de öğrenildi.

Dörtlü formatla çalışılacak

Rus haber ajanslarında yer alan habere göre, müşterek koordinasyon merkezinin Rus heyeti bugün Türkiye'ye gelecek ve Türkiye, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler ile birlikte dörtlü formatta çalışmaya başlayacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >