Dünya'ya 500 ışık yılı mesafede: Yaşam için gerekli elementleri içeren moleküler bulut keşfedildi

Arşiv
Arşiv

James Webb Uzay Teleskobu aracılığıyla yaşam için gerekli elementleri içeren Dünya'ya yaklaşık 500 ışık yılı mesafede bir moleküler bulut keşfedildi.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) açıklamasında, James Webb Teleskobu'nun bir programındaki Buzul Çağı Projesi kapsamında araştırma yapıldığı bilgisi verildi.

Uzmanların, James Webb Teleskobu'yla Dünya'dan yaklaşık 500 ışık yılı mesafedeki "Chamaeleon I" adlı bir moleküler bulutun eksi 263 derecede bulunan yoğun ve araştırması zor bir bölgesini incelediği aktarıldı.

Moleküler bulutta yaşam için gerekli birkaç temel element tespit edildi

İncelenen moleküler bulutların bugüne kadar ölçülmüş en derin ve en soğuk buzlar olduğuna işaret edildi.

Araştırmada, moleküler buluttaki buzlarda yaşanabilir bir ortam için gereken karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen ve kükürt gibi birkaç temel element tespit edildiği, James Webb Teleskobu ile yapılan gözlemin oldukça kritik bir bulgu olabileceği kaydedildi.

Leiden Gözlemevi'nden uzman Melissa McClure, araştırma sonucuna ilişkin, "Bu gözlemler, yaşamın yapı taşlarını oluşturmak için gerekli basit ve karmaşık moleküllerin oluşumuna dair yeni bir pencere açıyor" ifadesini kullandı.

Araştırma sonucu Nature Astronomy dergisinde yayımlandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >