Jurnal.istDünyaya yeni ufuklar açan 10 şirket

Dünyaya yeni ufuklar açan 10 şirket

İnsanlığa ve dünyaya yaptıkları katkılarıyla daha iyi yaşam koşulları oluşturan ve bunun etkilerini hissettiren 10 şirketi listeledik. Gelin bu şirketlere birlikte göz atalım.

DİĞER, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Dünyaya yeni ufuklar açan 10 şirket

İnsanlığa ve dünyaya yaptıkları katkılarıyla daha iyi yaşam koşulları oluşturan ve bunun etkilerini hissettiren 10 şirketi listeledik. Gelin bu şirketlere birlikte göz atalım.

BEĞEN
Bütün kuruluşlar genellikle ticari ve kar etme amacıyla kurulur. Fakat bazı ticari şirketler kendini bu durumdan ayırır. Hem insanlığın gelişimi, hem de gelir adaletsizliğinin önlenmesi için çalışmalar yürütür. Doğaya saygılıdır. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya vermek için kurum kültürü gelişmiştir. Kar etmek her zaman ilk öncelikleri olsa bile geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakmak 2. öncelikleri olmuştur. Bu konuda başarılı olmuş 10 şirketi sizin için aşağıdaki gibi sıraladık.
10. Inditex / İspanya - Kuruluş: 1985
Inditex / İspanya - Kuruluş: 1985
Kurucusunun Amancio Ortega olduğu tekstil firması Inditex 152 binin üzerinde çalışanı ile faaliyet göstermektedir. En ünlü markası Zara olan firma bünyesinde 8 markayı barındırmaktadır. Firmayı bu kadar başarılı yapan ise Ortega'nın sürekli işinin başında durması, hiç reklam yapmaması ve Uzak Doğu yerine Avrupa'da üretim yapma riskine girerek dünyanın en büyük tekstil firmalarından biri olmasıdır.
9. MasterCard / ABD - Kuruluş: 1966
MasterCard / ABD - Kuruluş: 1966
Finans kuruluşu olan Master Card 10 bin çalışanı ile faaliyet gösteriyor. İhtiyacı olan insanlara yapılan bağışlarda finans aracısı olan firma Birleşmiş Milletler tarafından acil durumlarda insanı yardıma yönelik girişim firması olarak lanse edilmiştir.
8. PayPal / ABD - Kuruluş: 1998
PayPal / ABD - Kuruluş: 1998
İnternet üzerinden çalışan online ödeme merkezi olan PayPal 15 binin üzerinde çalışanı ile faaliyet gösteriyor. Online ödeme sisteminde çok düşük fiyatlar ile ülkeler arası transfer sağlayan bu sistem sayesinde farklı ülkelerde yaşayan ve çalışan kişiler ailelerine hızlı bir şekilde ödeme gönderebiliyor.
7. Unilever / İngiltere & Hollanda - Kuruluş: 1930
Unilever / İngiltere & Hollanda - Kuruluş: 1930

Unilever 172 bin çalışanı ile dünyanın en büyük yiyecek ve hazır tüketim ürünleri üreten şirketlerinden biri olarak yer alıyor. Sürdürülebilir çevresel politikaları katı bir şekilde uygulayan şirketin depolarında ve dağıtım merkezlerinde hiçbir kimyasal atık bulunmuyor.

6. Starbucks / ABD - Kuruluş: 1971
Starbucks / ABD - Kuruluş: 1971
Kahve zinciri olan Starbucks 238 bin çalışanı ile birlikte dünyanın en büyük kahve tedarikçisi konumunda. Firma yoksul ülkelerdeki tedarikçilerinin rekabette işçilere ağır yükler bindirilmemesi için daha adil bir ticaret yolu izleyerek çiftçinin haklarını koruyor. Aynı zamanda mağazalarında kalan ürünleri zor durumdaki topluluklara eriştiriyor.
5. Tesla Motors / ABD - Kuruluş: 2003
Tesla Motors / ABD - Kuruluş: 2003
Kurucusunun ünlü girişimci ve iş adamı Elon Musk'ın olduğu elektrikli araç üreten şirket 14 bin çalışanı ile faaliyet gösteriyor. Yine Musk'a ait olan SolarCity şirketi ile birlikte çalışan Tesla temiz enerji sağlamak için güneş enerjisini depolayan piller geliştirmekte. Şirket ilk elektrikli araçlarının dağıtımını 2017 yılında yapmaya başlayacak.
4. SpaceX /ABD - Kuruluş: 2002
SpaceX /ABD - Kuruluş: 2002
Uzay keşif teknolojileri üzerine 5 bine yakın çalışanı ile faaliyet gösteren şirket Elon Musk tarafından kuruldu. Şirketin amacı Mars'a yapılacak yolculuk ve orada düzenlenecek yaşam imkanları ile ilgili düşük maliyetli uzay taşımacılığı yapmak. Firmanın en büyük tedarikçisi NASA'dır.
3. AT&T /ABD - Kuruluş: 1885
AT&T /ABD - Kuruluş: 1885
Kurucusunun telefonun mucidi Alexander Graham Bell'in olduğu telekom şirketi 243 binin üzerinde çalışanı ile faaliyet göstermektedir. Firma hayatı kolaylaştıran yenilikçi çözümlerinin yanı sıra bünyesinde 84 binden fazla kadın çalışana istihdam sağlamaktadır.
2. General Electric / ABD - Kuruluş: 1876
General Electric  / ABD - Kuruluş: 1876
Kurucusunun elektriğin mucidi Thomas Edison'un olduğu elektrik dağıtım şirketi GE 305 bin çalışanı ile faaliyet gösteriyor. Temiz enerjiye yatırım yapan GE bunun etkilerini dünya üzerinde hissettirmeye başladı. Şirket ayrıca daha az korbon emisyonuna sahip olmak için çalışmalar sürdürmektedir.
1. 1-Nestle / İsviçre - Kuruluş: 1866
1-Nestle / İsviçre - Kuruluş: 1866
Listemizin 1. sırasında kurucusunun Henri Nestle olduğu gıda şirketi Nestle yer alıyor. 335 bin çalışanı ile faaliyet gösteren dünyanın en büyük yiyecek içecek üreticisi olan firma tedariğini yerel pazardan yapıp gelişmekte olan ülkelerde küçük çiftçinin geçimine katkı yapmaktadır. Ayrıca binlerce ürününde yağ, şeker ve sodyumu kesmiştir.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
H HABER MERKEZİ Pirimedya

GZT Haber Merkezi'nden çıkan tüm içeriklerde olduğu gibi burada da 'GZT bakış açısı' hakim... Son dakika ise en hızlı, merak edilen ise en anlaşılır, dolu dolu bir konu ise en doyurucu şekilde takipçilerimize sunuyoruz. Yine de soru işareti kaldı ise iletisim@gzt.com'a mail atmanız, sosyal medya hesaplarımızdan bize mesaj göndermeniz yeterli.

BEĞEN
Donald Trump için tüm liderler 'harika...' VİDEO / 00:39

Donald Trump için tüm liderler 'harika...'

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Perşembe 12:51, 23.01.2020
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz