Dünyayı dolaşan Şırnaklı çift konuştu: İki inek satsak Japonya'ya gidiyoruz

Yabancı dil bilmeden dünyayı dolaşan çift yeni hedeflerinin Avrupa ülkelerine gitmek olduğunu söylüyor.
Yabancı dil bilmeden dünyayı dolaşan çift yeni hedeflerinin Avrupa ülkelerine gitmek olduğunu söylüyor.

Şırnak’ın Balveren beldesinde yaşayan Feyzullah ve Taybet Artuç çifti, farklı kültürleri tanımak için 17 yılda Orta Doğu ve Uzak Doğu’da 10 ülke gezdi. Yabancı dil bilmeden dünyayı dolaşan çift yeni hedeflerinin Avrupa ülkelerine gitmek olduğunu söylüyor.

Şırnak’ın Balveren beldesinde yaşayan çiftçilik yaparak geçimlerine sağlayan Artuç çifti farklı kültürleri tanımak amacıyla dünyayı geziyorlar. Gezdikleri ülkelerde çektikleri fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaşan çift, yeni hedeflerinin Avrupa ülkelerini dolaşmak olduğunu söylüyor.

Şırnak'tan dünyanın 10 ülkesine giden, Feyzullah ve Taybet Artuç çifti CNN TÜRK canlı yayınında Sultan Arınır'ın sorularını yanıtladı.

Hiç dil bilmeden dünyayı dolaşmaya kararlı olan Artuç çifti hedeflerinin Avrupa'ya gitmek olduğunu söyledi.

“Rusya, Japonya gibi ülkelerde dolandırıcılık olmuyor”

Artuç çiftinden Feyzullah Artuç canlı yayında geçim kaynakları ve seyahatleri için nasıl bütçe ayırdıklarını da şu sözlerle anlattı:

  • "Bugüne kadar önce komşu ülkelerden başladık. Suriye, İran, Irak, Gürcistan gibi sonra Rusya sonra Japonya Küba böyle yerlere gittik. Hiç yabancı dilimiz yok ama mesela Japonya'da bilmediğiniz bir şeyi dil bilmeden bile sorsanız size asla sırtınızı dönmüyor, yardımcı oluyorlar. Kendisi bilmese de başka bir kişiye yönlendiriyor. Mesela Japonya'da pazarlık yapamıyorsun yabancı dile çok gerek yok. Her yerde otel oteldir, lavabo lavabodur. Biz farklı kültürleri tanımak görmek için gidiyoruz. Çiftçilik yapıyoruz. Burada hayvanlarımız var mesela 2 yıllık 3 yıllık bir buzağı 10 bin liraya mal oluyor. Biz iki inek satsak Japonya'ya gidebiliyoruz. Yani yolculuğumuzu böyle karşılıyoruz. Rusya, Japonya gibi ülkelerde dolandırıcılık olmuyor. Dünya küçük bir yerdir. Bugün dışarı çıkmaktan kimse korkmamalı."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >