Düşen yolcu uçağıyla ilgili kahreden detay: Geri dönmek istedi

Lion Havayolları'na ait uakta 181 yolcu ve 7 mürettebat vardı.
Lion Havayolları'na ait uakta 181 yolcu ve 7 mürettebat vardı.

Endonezya merkezli Lion Havayolları'na ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağının radardan kaybolmadan önce kule ile bağlantıya geçerek geri dönmek istedikleri ortaya çıktı. Kulenin geri dönüş için izin verdiği uçağın bir süre sonra telsiz bağlantısı kesildi ve denize düştüğü öğrenildi.

Jakarta-Pangkalpinang seferini yaparken denize çakılan Endonezya merkezli Lion Havayolları'na ait Boeing 737 Max 8 tipi, JT 610 sefer sayılı uçak mürettebatının, uçak düşmeden çok kısa bir önce hava kulesi ile bağlantıya geçerek geri dönmek istedikleri öğrenildi.

Uçakta yakınları bulunan vatandaşlar havalimanına akın etti.
Uçakta yakınları bulunan vatandaşlar havalimanına akın etti.

Kule geri dönüş için izin verdi

Endonezya Havacılık Dairesi Başkanlığı Sözcüsü Yohanes Sirait, pilotların kule ile bağlantıyı kaybetmeden kısa süre önce Jakarta havalimanına dönmek istediklerini söyledi. Sirait, uçuş kontrol kulesinin geri dönüşe izin verdiğini belirtmesinden çok kısa bir süre sonra uçak ile telsiz bağlantısının kesildiğini açıkladı.

Uçak yeniydi

  • Ulusal Arama ve Kurtarma Ajansı şefi Muhammed Syaugi, dalgıçların uçağın enkazını bulmaya çalıştıklarını belirtti ve Lion Havayolları’na Ağustos ayında teslim edilen Boeing 737 Max 8 tipi uçağın yeni bir uçak olduğunu söyledi.

Arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.
Arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Yolcuların kişisel eşyalarına ulaşıldı

Uçağın düştüğü Batı Cava denizinde uçak enkaz parçalarının yanı sıra, yolculardan arta kalan cep telefonları, kitap ve çantalara ulaşıldı. Gemi ve teknelerle yapılan arama kurtarma çalışmaları sürerken dalgıçlar da çalışmalara eşlik etti.

En düşük maliyetli havayolları şirketi

Lion Havayolları, Endonezya'nın en düşük maliyetli havayolu şirketi olarak biliniyor. Havayolu şirketi Güneydoğu Asya, Avustralya ve Orta Doğu'daki uluslararası uçuşların yanı sıra yurt içi uçuşlarda gerçekleştiriyor.

Uçakta yakınları bulunan Endonezyalılar gözyaşı döktü.
Uçakta yakınları bulunan Endonezyalılar gözyaşı döktü.

Avrupa uçuşları 2007 yılında yasaklanmıştı

Endonezya’ya ait havayolu şirketlerinin Avrupa’ya uçuşları güvenlik endişeleri nedeniyle 2007 yılında yasaklandı. Son on yıl içinde ise bazı şirketlere uçuş izni geri getirilirken, bu yılın Haziran ayında uçuş yasağı tamamen kaldırıldı. ABD, Endonezya kökenli havayolu şirketlerine uygulanan uçuş yasağını 2016 yılında kaldırdı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >