Duyduk duymadık demeyin; D vitamini deyip geçmeyin

D vitamini nedir?
D vitamini nedir?

Hamilelik döneminde yaşanan D vitamini eksikliği otizme mi neden oluyor?

Uzmanlar çok uzun zamandır “Hamilelik döneminde D vitamini eksikliği bebeğin otistik olmasına mı neden oluyor?" sorusunun yanıtını bulmaya çalışıyor.

D vitamini nedir?
D vitamini: Kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gerekli vitamin.
D vitamini nedir? D vitamini: Kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gerekli vitamin.
Beyin gelişimi için önemli

                  D vitamini anne karnındaki bir bebeğin beyin gelişimi için son derece önemlidir.
Beyin gelişimi için önemli D vitamini anne karnındaki bir bebeğin beyin gelişimi için son derece önemlidir.
Araştırmalar devam ediyor

                  Hollandalı bilim insanları, otizmli bebek dünyaya getirecek hamilelerden çeşitli kan örnekleri aldı. İncelemeler, D vitamini eksikliğinin otizmi tetiklediğini gösterdi.
Araştırmalar devam ediyor Hollandalı bilim insanları, otizmli bebek dünyaya getirecek hamilelerden çeşitli kan örnekleri aldı. İncelemeler, D vitamini eksikliğinin otizmi tetiklediğini gösterdi.
Net bir açıklama yok

                  Araştırmalar devam etse de bilim insanları henüz bu konuda net bir açıklama yapmaktan kaçınıyor.
Net bir açıklama yok Araştırmalar devam etse de bilim insanları henüz bu konuda net bir açıklama yapmaktan kaçınıyor.
Güneş ışığı önemli

                  Hamilelik döneminde annelerin güneş ışığından yeterince yararlanmasının yanı sıra, doktor tavsiyeleri doğrultusunda vitamin kullanmaları da gerekiyor.
Güneş ışığı önemli Hamilelik döneminde annelerin güneş ışığından yeterince yararlanmasının yanı sıra, doktor tavsiyeleri doğrultusunda vitamin kullanmaları da gerekiyor.
Yediklerinize dikkat edin

                  D vitamini eksikliği yaşamak istemiyorsanız; süt ve süt ürünlerinin yanı sıra ton balığı, somon balığı ve uskumru tüketilmelidir.
Yediklerinize dikkat edin D vitamini eksikliği yaşamak istemiyorsanız; süt ve süt ürünlerinin yanı sıra ton balığı, somon balığı ve uskumru tüketilmelidir.
Günlük ihtiyaç nedir?

                  Günlük alınan D vitamini ihtiyacı yaşa bağlı olarak değişiklik gösterir.
0-12 ay: 400 IU
1-13 yaş: 600 IU
14-18 yaş: 600 IU
19-70 yaş: 600 IU
70 yaş üzeri: 800 IU
Gebelik ve emzirme dönemi: 600 IU
Günlük ihtiyaç nedir? Günlük alınan D vitamini ihtiyacı yaşa bağlı olarak değişiklik gösterir. 0-12 ay: 400 IU 1-13 yaş: 600 IU 14-18 yaş: 600 IU 19-70 yaş: 600 IU 70 yaş üzeri: 800 IU Gebelik ve emzirme dönemi: 600 IU