Ege'de deprem: Çevre illerde de hissedildi

Rodos açıklarında meydana gelen deprem, vatandaşlarda korku iklimine neden oldu.
Rodos açıklarında meydana gelen deprem, vatandaşlarda korku iklimine neden oldu.

Eylül ayında Silivri açıklarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki İstanbul depreminin ardından vatandaşlarda deprem korkusu henüz dinmiş değilken, bugün bir deprem haberi daha geldi. Rodos açıklarında 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem çevre illerden de hissedildi.

Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgiye göre saat 15.23 sıralarında Rodos açıklarında 3.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre ise, Ege Denizi'nde 3.7 büyüklüğünde meydana gelen depremin merkez üssü Yunanistan olmasına karşın, Çanakkale ve Bodrum'da da hissedildi.

Depremler nasıl meydana gelir?

Deprem, yer sarsıntısı veya zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da sismoloji denir. Depremin şiddeti Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı şiddetteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü şiddetteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yer yüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar verir.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >