Einstein’ın el yazısı mektubu 1,2 milyon dolara satıldı

Bilim insanı Albert Einstein
Bilim insanı Albert Einstein

Einstein’ın dünyanın en ünlü denklemi olan E=mc² formülünü içeren mektubunun, beklenenden 3 katı daha yüksek bir fiyata satıldığı belirtildi.

ABD’de, bilim insanı Albert Einstein’ın el yazısıyla kaleme aldığı bir mektup 1,2 milyon dolara satıldı.

Mektubun satımını gerçekleştiren RR müzayede evinden yapılan açıklamada, Einstein’ın dünyanın en ünlü denklemi olan E=mc² formülünü içerdiği ve beklenenin 3 katı fazlasına satıldığı belirtildi.

Yalnızca bir adet var

Einstein'ın 26 Ekim 1946 yılında Polonyalı Amerikalı fizikçi Ludwik Silberstein'a gönderdiği mektubun, özel bir koleksiyona ait tek örnek olduğu kaydedildi.

Dünyanın en ünlü denklemi

Silberstein, Einstein'ın bazı teorilerini eleştirmesiyle biliniyor. RR Auction, Einstein'ın mektupta "Sorunuz, E=mc2 denklemiyle cevaplanabilir. Alim olmaya gerek yok" yazdığını açıkladı.

İlk defa 1905 yılında bilimsel bir dergide yayımlanan ve fizikte kütle-enerji eşdeğerliğini açıklayan E=mc² denklemi, modern fiziğin temel kavramı olarak kabul ediliyor.

Dünyanın en önemli bilim insanları arasında kabul edilen Albert Einstein, fizik ve matematik alanlarında yaptığı çalışmalar nedeniyle 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü'nü kazanmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >