El kadar doğup gül gibi bakılan prematüre bebeklerin günü: 17 Kasım

Prematüre bebekler hayata tutunmakta zorlansa da, özel bakımla sağlıklı birer birey olabilirler.
Prematüre bebekler hayata tutunmakta zorlansa da, özel bakımla sağlıklı birer birey olabilirler.

17 Kasım Dünya Prematüre günü kapsamında hayata tutunmaya çalışan bebeklerin yaşadıklarına dikkat çekmek ve bu konuda farkındalığı arttırmak için etkinlikler düzenleniyor.

Normal süre olarak 38 ile 42 hafta arasında dünyaya gözlerini açan bebekler, 37 hafta ya da öncesinde doğarsa,prematüre olarak adlandırılır.Zamanında doğan bebeklere göre oldukça hafif olan prematürelerin organları gelişmeye zaman bulamadığından, bebekler sık sık sağlık sorunları yaşayabilir.

Prematüre bebeklerden birkaç kare
Prematüre bebeklerden birkaç kare
Kronik hastalıklar ve yaş sınırı 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Öncelikle anne yaşı 18'den küçük ya da 35'ten büyükse, yine aynı sorunlar yaşanabiliyor. Yanı sıra akciğer, karaciğer, böbrek ve kalbe ait kronik hastalıklar da erken doğum içim risk oluştururlar.
Kronik hastalıklar ve yaş sınırı Öncelikle anne yaşı 18'den küçük ya da 35'ten büyükse, yine aynı sorunlar yaşanabiliyor. Yanı sıra akciğer, karaciğer, böbrek ve kalbe ait kronik hastalıklar da erken doğum içim risk oluştururlar.
Annenin faktörü de büyük

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Annenin gebelik sırasındaki yaşam şekli de prematüre konusunu tetikleyebilir. Beslenme bozukluklarına bağlı kilo alımı, aşırı yorgunluk ve stres gibi çok sayıda neden bebeğin sağlıksız doğumuna neden olabilir.
Annenin faktörü de büyük Annenin gebelik sırasındaki yaşam şekli de prematüre konusunu tetikleyebilir. Beslenme bozukluklarına bağlı kilo alımı, aşırı yorgunluk ve stres gibi çok sayıda neden bebeğin sağlıksız doğumuna neden olabilir.
Prematüre doğum nedenleri

                  
                  
                  Prematüre doğumun çok sayıda nedeni olabilir. Ana rahmindeki bebek, rahim ve plasentayı üçlü bir ünite olarak kabul edersek bu ünitenin her bir üyesine ait sorunlar ayrı ayrı prematüre doğum nedeni olabilir.
Prematüre doğum nedenleri Prematüre doğumun çok sayıda nedeni olabilir. Ana rahmindeki bebek, rahim ve plasentayı üçlü bir ünite olarak kabul edersek bu ünitenin her bir üyesine ait sorunlar ayrı ayrı prematüre doğum nedeni olabilir.
Gebelik haftasına göre sınıflandırma

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  24–31 Hafta: İleri derece prematüre

32- 35 Hafta: Orta derece prematüre

36- 37 Hafta: Sınırda prematüre
Gebelik haftasına göre sınıflandırma 24–31 Hafta: İleri derece prematüre 32- 35 Hafta: Orta derece prematüre 36- 37 Hafta: Sınırda prematüre
Prematüre bebek nedir? 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Normal gebelik süresi 9 ay 15 gün; yani 38 hafta ile 42 hafta arasında sürer. Gebelik 37 haftadan önce sonlanırsa, doğan bebeğe prematüre denir.
Prematüre bebek nedir? Normal gebelik süresi 9 ay 15 gün; yani 38 hafta ile 42 hafta arasında sürer. Gebelik 37 haftadan önce sonlanırsa, doğan bebeğe prematüre denir.
Anne sütü bebeğin canından bir parça

                  
                  
                  
                  
                  
                  Donör süt ile bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün. Bebeğin canından bir parça olan anne sütünün sindirimi, yaşayan bir sıvı özelliğinde. Bu yüzden erken doğan bebeklerde sağlıklı beslenmenin en önemli yolu, anne sütü tüketimi. Ancak kendi anne sütü yoksa bir başka annenin sütünü alması da oldukça önemlidir.
Anne sütü bebeğin canından bir parça Donör süt ile bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün. Bebeğin canından bir parça olan anne sütünün sindirimi, yaşayan bir sıvı özelliğinde. Bu yüzden erken doğan bebeklerde sağlıklı beslenmenin en önemli yolu, anne sütü tüketimi. Ancak kendi anne sütü yoksa bir başka annenin sütünü alması da oldukça önemlidir.
Donör sütler çok önemli!

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Prematüre bebeklerin bakımında sık karşılaştıkları sorunlara değinen uzmanlar, annelerden alınan donör sütlerin çok önemli olduğunu belirtiyor.
Donör sütler çok önemli! Prematüre bebeklerin bakımında sık karşılaştıkları sorunlara değinen uzmanlar, annelerden alınan donör sütlerin çok önemli olduğunu belirtiyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >