Elazığ'da 200 yıllık doğal buzdolabı bulundu: Müzede sergilenecek

Elazığ'da 200 yıllık tarihi ambar bulundu
Elazığ'da 200 yıllık tarihi ambar bulundu

Elazığ'da tarlasını süren bir çiftçi 200 yıllık olduğu değerlendirilen bir tahıl ambarı buldu. Bulduğu ambarı Jandarma'ya bildiren çiftçin ardından ekipler de durumla ilgili olarak Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müze Müdürlüğü'nü bilgilendirdi. Arkeologların titizlikle topraktan çıkardığı tahıl ambarı sergilenmek üzere müzede yer alacak.

Akdemir köyüne bağlı İnanç mezrasında traktörle tarlasını süren çiftçinin pulluğuna bir nesne takıldı. Çiftçi, nesnenin incelenmesi için Baskil İlçe Jandarma Komutanlığı'na haber verdi.

200 yıllık ambar

Jandarma ekipleri tarlada bulunan nesnenin tahıl ambarı olduğunu değerlendirerek durumu Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müze Müdürlüğü'ne bildirildi.

200 yıllık tahıl ambarı, arkeologlar tarafından incelendi
200 yıllık tahıl ambarı, arkeologlar tarafından incelendi

Arkeologlar tarafından yapılan kazı çalışmalarının ardından 200 yıllık olduğu tahmin edilen tahıl ambarı gün yüzüne çıkarıldı. Alanda incelemede bulunan Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat, tahıl ambarının 200 yıllık olduğu tahmin edildiğini belirterek, o dönem ki şartlarda tahıl ambarlarının doğal buzdolabı olarak kullanıldığını söyledi. Tahıl ambarının müzede sergileneceği bildirildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >