Dikkat bunu herkes bilmiyor: İşte elektrik faturasını düşürmenin yolları

Elektrik faturası- Arşiv
Elektrik faturası- Arşiv

Hayatın olmazsa olmazlarından olan elektriğe gelen zamların ardından doğru tüketim büyük önem arz etti. Bazı küçük detayları atlamazsınız elektrik enerjisinin tüketiminden tasarruf edebilirsiniz.Bilhassa akıllı sayaçlarla birlikte üçlü tarifeye geçmek ve doğru zamanda doğru aleti kullanmak sizi yüzde 50'ye yakın kar ettiriyor.

Limak Elektrik Uludağ Elektrik Genel Müdürü Hürriyet

Ali Erman Aytaç’a sordu. Tüketiciyi bilinçlendirmek için yaptıkları çalışmaların bir bölümünü paylaştı. Aytaç, “Enerjinin verimli kullanılması, bir yandan ithal kaynaklardan temin edilen enerjiyi azaltarak ülke ekonomimize ve cari açığa katkı sağlaması, diğer yandan tüketilen enerji miktarının düşürülerek aile bütçesinin korunmasına destek olması sebebiyle önemli” diyor.

Türkiye’de elektrik üretiminde kullanılan ithal kaynakların payı eskiden yüzde 60’ların üzerindeydi. Yapılan yatırımlar sayesinde bu pay, 2019 itibariyle yüzde 40’ların da altına inmiş durumda.

Küçük değişiklerle büyük sonuçlar

Ali Erman Aytaç yine de 4 milyar dolar seviyelerinde bir kaynağın yurtdışına gittiğini hatırlatıyor ve bu nedenle enerji tasarrufunun önemine dikkat çekiyor. Aytaç, “Yaşam konforunu azaltmadan, yapacağımız küçük değişikliklerle büyük sonuçlar elde edebiliyoruz, yeni teknolojilerin kullanımı ve bazı alışkanlıklarımızı değiştirmemiz buna kolaylıkla imkan sağlıyor.

Tasarruf bilincini 7’den 70’e yayarak hem doğal kaynaklarımızı daha etkin kullanmış olacağız, hem de aile ve milli ekonomimize önemli katkılar sağlayacağız” diyor. Gelin elektrik kullanımını azaltabilecek küçük ama önemli bazı ayrıntıları beraber inceleyelim...

Oturma odası 21 derece!

Kış aylarında ısınma amaçlı elektrikli cihazların tercih edilmesi elektrik sarfiyatını artırıyor, faturaları yükseltiyor. Kış dönemi özellikle evde vakit geçirme oranları arttığı için hem ısınma hem de aydınlatma kaynaklı enerji tüketimleri de artış gösteriyor.

Kışın en çok enerji tüketen kombi ve elektrikli ısıtıcıların ortalama bir ısı seviyesinde ve sabit tutulması, tasarruf sağlıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre oda sıcaklığı oturma odaları için 21, diğer odalar için 18 derece olmalı.

Kombilerin elektrikle çalıştığını unutmayın
Kombilerin elektrikle çalıştığını unutmayın

Elektrik faturasındaki artışın sebebi kombiler olabilir

Bu derecelerde ısıtma yapılırsa enerjiden en az yüzde 7 tasarruf sağlanabiliyor. Her yıl kış aylarında yaşanan elektrik faturalarındaki artışın bir nedeni kombiler de olabilir.

Kombilerin elektrikle çalıştığını unutmayın

Kombilerin sadece doğal gaz ile değil, elektrik de kullandığı unutulmamalı. Bu yüzden kombi seçerken elektrik tasarruflu kombi seçimi yapılmasına da dikkat edilmeli.

Peteklerin önünü açmak hem ısıyı daha iyi almayı sağlıyor hem de elektrikten de tasarruf ettiyor
Peteklerin önünü açmak hem ısıyı daha iyi almayı sağlıyor hem de elektrikten de tasarruf ettiyor

Her yıl kombi bakımı yaptırın,peteklerin önünü açın

Evin içindeki kalorifer peteklerinin önü açık olmalı.Her yıl mutlaka kombi bakımı yaptırılmalı, ısı yalıtımlı binalarda kombinin ısıtma için daha az çalışacağı unutulmamalı.

Çamaşırı 23:00’den sonra yıkayan kazanıyor!

Aynı tüketimi yaparak faturaları düşürmenin bir yolu 3 zamanlı tarifeler. 3 zamanlı tarife içerisinde tüketicilere enerjilerini temin edecekleri saat dilimlerine göre farklı fiyatlar sunuluyor.

Çamaşırları gece yıkamak tasarruf ettiriyor
Çamaşırları gece yıkamak tasarruf ettiriyor

Bu dönemler gündüz, puant ve gece tarifeleri olarak adlandırılıyor. Kış sezonu için Gündüz dönemi 07.00 – 18.00, puant 18.00 – 23.00, gece 23.00 – 07.00 saat aralıklarını kapsıyor.

Puant dönemi olarak nitelendirilen saat dilimleri, ülkemizde enerjinin tüm hane halkınca en çok tüketildiği saatler, dolayısıyla bu saatler arasında enerji birim bedelleri gündüz ve geceye oranla biraz daha yüksek.

Gece saatleri en avantajlı

Tüketim miktarlarının düşük seyrettiği gece saatleri, 3 zamanlı tarifenin de en avantajlı dönemi.

Gece tüketimi yüzde 50 tasarruf

Tüketiciler, 3 zamanlı tarifeye geçtikleri taktirde gece enerji tüketimini artırırsa; bu dönemin fiyatının yarı yarıya düşük olması nedeniyle yüzde 50’ye yakın bir tasarruf sağlayabiliyorlar.

Burada tercih yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta ise tüketicilerin enerji tüketim alışkanlıklarına göre kendilerine en uygun tarifeyi seçmeleri.

Tüketiciler, 3 zamanlı tarifeye geçerek aile bütçesine katkı sağlayabilirken, tüketimini yoğun olarak belirli saat aralığında yapmayan tüketiciler, tek zamanlı tarifeyi kullanmaya devam ederek, 3 zamanlı tarifeye göre daha ekonomik enerji kullanacaklardır.

Faturada yüzde 28'e kadar tasarruf

Bina yalıtımı, verimli aydınlatma değişimi, izolasyonu olmayan pencere değişimi, elektrikli ev aletlerinin verimli olanlarının tercihi, oda termostatı veya sıcaklık kontrolü uygulaması, çatı izolasyonu gibi uygulamalar enerji tasarrufunda önemli rol oynarken, elektrik faturalarının da yükselmesini engelliyor.

Bina yalıtımı, aydınlatma ve tüm ev aletlerinde verimli ekipman kullanılarak faturalarda yüzde 28’e kadar tasarruf edilebilir.

LED ampul kullanmak tasarruf ettiriyor
LED ampul kullanmak tasarruf ettiriyor

LED ampullerin kullanılması aynı değerdeki ışığı yüzde 90’a varan tasarrufla elde etmemizi sağlıyor.

Cep telefonunuz şarj fişini prizde unutmayın

Kullanılmayan elektrik aletlerin prizlerinin fişten çekilmesi, özellikle akıllı telefonların adaptörlerinin fişte kalmaması, beyaz eşya ve klima bakımlarının zamanında yapılması ise diğer fatura düşürücü etkenler.

Telefon şarjlarını fişte unutmayın
Telefon şarjlarını fişte unutmayın

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise evde bulunan cihazların enerji tüketimlerinin gözden geçirilmesi ve enerji harcama sınıflarının kontrolünü yapmak.

Yılda 700 TL tasarruf

Kullanmadığınız elektronik eşyaları prizden çıkarmak, ortam sıcaklığını 21 dereceye düşürmek ve fazladan yanan ışıkları söndürmek gibi önlemlerle yılda 700 TL’ye kadar tasarruf sağlanabilir.

Tencere ile ocağın genişliğinin aynı olmasına dikkat!

Elektrikli ısıtıcı kullanılıyorsa, mutfakta yemek pişirirken doğru ısıda pişirmek, kullanılan tencere genişliği ile ocağın aynı orantıda olması fazla enerji sarfiyatının önüne geçiyor.

Buzdolabını ısı kaynaklarından uzaklaştırın kapağını uzun süre açık tutmayın
Buzdolabını ısı kaynaklarından uzaklaştırın kapağını uzun süre açık tutmayın

Buzdolabını ocak ve fırından uzak tutun

Buzdolabının kapağını uzun süre açık bırakmamak, buzdolabını ısı kaynaklarından uzak tutmak yüzde 25 oranlarında ısı tasarrufu sağlıyor.

Bulaşık makinesi tam dolunca çalıştırın
Bulaşık makinesi tam dolunca çalıştırın

Bulaşık makinesini tam dolunca çalıştırın

Bulaşık makinasını tam dolulukta çalıştırmak, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinası gibi elektrikli aletleri yeni teknoloji ve A serisi ürünlerden seçmek faturaları düşürüyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >