Elindeki kayadan evcil hayvan oluşturan ticaret dehası: Gary Ross

Gary Ross
Gary Ross

Vietnam Savaşı'nın ardından var olan gülme ihtiyacını, elinde bulunan kayalardan evcil üretimine geçerek karşılayan bir ticari zeka...

Dünya üzerinde birbirinden farklı düşüncelerin çalışmalarıyla karşılaşmaya devam ediyoruz. ABD'li Gary Ross, bu düşünceleri hayata geçirmiş kişilerden sadece biri. Ross, bir gün etrafındaki insanların evcil hayvanların ihtiyaçlarından şikayet ettiğini duydu. Girişimci ve reklamcı olan Ross, bir anda kendisinin de evcil hayvanı olduğunu ancak böyle sorunları olmadığını söyledi. Onun kastettiği evcil hayvan bir kayaydı. "Benim evcil kayam var" diyen Ross, olumlu tepkiler alınca bu söylemine devam etti.

Gary Ross
Gary Ross

Bu fikirle bir iş kurmak için kendisine iki adet yatırımcı bulan ve bir kutu plaj kayası alan Ross, süslü ambalajlarla bu kayaları ederinden fazlasına satmaya başladı. Evcil kayaları için yaptığı ideal ambalajda hayvanın nefes alması için delikler bulunuyordu. Kutuya bir de evcil hayvanının bakımı ve eğitimi için bir kılavuz ekledi. Kılavuzda şöyle yazıyordu:

“Kayayı kutudan çıkardığınızda kaya heyecanlı görünürse, onu gazetenin üzerine yerleştirin. Kaya, bu kağıdın ne olduğunu anlar ve başka herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Siz onu alana kadar kağıdın üstünde kalmaya devam eder. Garip eğitim aşamasını aştıktan sonra kayanız olgunlaşarak sadık, itaatkâr, sevgi dolu bir evcil hayvan olacaktır ve hayattaki tek amacı istediğiniz zaman yanınızda olmak ve istemediğinizde gidip uzanmaktır.”

Yeteneği milyoner yaptı

Pazarlama konusunda da yetenekli olması onun milyonlar kazanmasını sağladı. Ayrıca evcil kayalar piyasaya sürüldüğünde Vietnam Savaşı yeni bitmişti ve insanların gülmeye ihtiyacı vardı. Ross, insanların evcil kayaları eğlenceli bulduğu için tercih ettiklerini, herkesin gülmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Evcil hayvan olarak piyasaya sürülen kayalar
Evcil hayvan olarak piyasaya sürülen kayalar

Piyasaya çıkmasından birkaç ay kadar sonra tanesi 3.95 dolardan 1.5 milyon tane satılan kayalara talep inanılmaz derecede yüksekti. 2011 yılındaki bir röportajında Ross:

“İki kulağımda da telefon vardı. Halkla ilişkiler uzmanıma benim taklidimi yaparak telefonları cevaplamasını öğrettim” diyerek ne kadar yoğun olduklarını anlattı. Bu yüksek satışlar sayesinde kendisi havuzlu bir eve taşındı ve son model bir Mercedes satın aldı.

Fikir yıllarca dikkat çekti

Basit ve kazandıran fikir başkaları tarafından da satıldı. İşler sıkıntıya girmeye başladı ve 70’li yılların sonunda yatırımcıları tarafından dava edilerek yüksek rakamlar ödemek zorunda kaldı. 1988 yılında bir röportajında hayatının bu işi yapmasaydı daha kolay olabileceğini söyleyen Ross’a eşi şu sözlerle destek oldu:

"Ne olursa olsun Gary Ross Dahl’ın bu muhteşem Evcil Kaya (Pet Rock) fikri yıllarca ilgi çekmeye devam etti, hatta bazı film sahnelerinde bile kullanıldı."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >