Elon Musk Tesla satışlarında Bitcoin kullanımını askıya aldı

Arşiv
Arşiv

Kripto paraların alışverişlerde kullanılması adına öncülük eden Elon Musk Tesla araba satışlarında Bitcoin kullanımını askıya aldıklarını açıkladı. Musk gerekçe olarak Bitcoin madenciliğinde artan fosil yakıt kullanımını gösterdi. Musk, madenciliğin daha sürdürülebilir hale gelmesiyle yeniden Bitcoin kullanmayı planladıklarını bildirdi.

Elon Musk, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların, özellikle en kötü emisyona sahip kömürün hızla artan kullanımı konusunda endişeli olduklarını aktardı.


Tesla'nın araç satışlarında Bitcoin kullanımını askıya aldığını kaydeden Musk, "Kripto para biriminin birçok düzeyde gelecek vaat eden bir fikir olduğuna inanıyoruz ancak bunun çevre için büyük bir bedeli olamaz" dedi.

Musk, Tesla'nın herhangi bir Bitcoin satmayacağını belirterek, madenciliği daha sürdürülebilir hale gelir gelmez bunu işlemler için kullanmayı planladıklarını söyledi.

Bitcoin 46 bin dolara geriledi

Elon Musk, Bitcoin için harcanan enerjinin yüzde 1'inden daha azını kullanan diğer kripto para birimlerini de gözden geçirdiklerini kaydetti.

Musk'ın konuya ilişkin paylaşımının ardından Bitcoin fiyatı 58 bin dolar seviyesinden 46 bin dolar bandına kadar geriledi.

Ne olmuştu?

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 8 Şubat'ta 1,5 milyar dolarlık varlığını Bitcoin'e yatırdığını duyurmuştu. Şirket, yakın gelecekte ödeme türü olarak Bitcoin'i kabul etmeye başlayacağını aktarmıştı.