Emmy Ödülleri'nde yeni dönem: Kural değişikliği yapıldı

Emmy Ödülleri- Arşiv
Emmy Ödülleri- Arşiv

Televizyon Akademisi, çarşamba günü yaptığı açıklamada, en iyi drama ve en iyi komedi dizisi kategorileri için, bu yıldan başlamak üzere her yıl sekiz aday göstereceğini açıkladı.

Bu kural değişikliğinin ilk kez yaşanacağı 72. Emmy Ödülleri için adaylar 28 Temmuz Salı günü açıklanacak ve kazananlar için oylama süreci de başlayacak.

Bu iki kategoride sekiz aday kesin olurken, diğer kategorilerde bu durum gönderilen başvuru sayısına bağlı olacak ve en fazla sekiz aday olacak şekilde açıklanacak. Eğer, bir kategori 240 ya da daha fazla başvuru alırsa, o kategori de sekiz aday çıkartabilecek. Komedi ve drama dizisi kategorilerinde başvuru sayısına bakılmaksızın her zaman sekiz aday gösterilecek. Akademi, bu yılın Emmy programlarına yapılan toplam başvuruların bir önceki yıla göre yüzde 15 arttığını bildirdi.

COVID-19'a rağmen çok sayıda mükemmel iş var

Televizyon Akademisi Başkanı Frank Scherma yaptığı açıklamada; “Sunumlardaki artış, yeni seslerin sayısının, yeni televizyon platformlarının ve sektörümüzdeki mevcut platformlardan gelen içeriklerin artışınının ve elbette muazzam büyümenin bir yansıması. COVID-19'dan kaynaklanan üretim askıya alınmasına rağmen, bu yılki yarışma için sunulan çok sayıda mükemmel iş var” dedi.

Drama ve komedi kategorilerinde sekiz aday olacak

Geleneksel olarak, drama ve komedi dizisi kategorilerinde beşer aday vardı ancak, son yıllarda kablo ve streaming içeriklerindeki patlamayla kategoriler altı veya yedi adaya genişletildi. Geçtiğimiz yıl, Emmy drama serisi kategorisinde ilk kez sekiz aday, Emmy komedi serisi kategorisinde ise 2018'de sekiz aday bulunuyordu. Bundan sonra bu iki kategoride şart aramaksızın sekiz aday olacak.

Erteleneceğine dair henüz açıklama yok

Jimmy Kimmel, 20 Eylül Pazar günü ABC'de yayınlanacak olan bu yılki Emmy Ödülleri'nde ev sahipliği yapmak için geri dönüyor. Oscar'lar ve Tony Ödülleri küresel Koronavirüs pandemisi tarafından ertelendikten sonra, Emmy'lerin benzer şekilde ertelenip ertelenemeyeceğine dair hala bir açıklama yok. ABC, bu yılki törenle ilgili daha fazla detayın "yakında" açıklanacağını bildirdi.

  • Haluk Bilginer, Emmy ödülünü alan ilk Türk oyuncu oldu
  • Haluk Bilginer, 47. Uluslararası Emmy Ödülleri'nde Şahsiyet dizisindeki performansıyla en iyi erkek oyuncu seçilmişti.

  • Haluk Bilginer, ödülünü aldıktan sonra yaptığı açıklamada, ''Çok iyi hissediyorum. Kendimden çok Türkiye'ye bu ödül gittiği için çok mutluyum. Çok severek, beğenerek yaptığımız bir işin başkaları tarafından da uluslararası bir platformda takdir edilmesi ve ödülle taçlandırılması çok mutlu edici bir şey. Çok mutluyum.'' ifadesini kullanmıştı.
  • Törende de bir konuşma yapan Bilginer, dizide adalet ve bellek kaybı kavramlarının anlatıldığını belirterek, ''İçinde yaşadığımız toplumun bellek kaybı yaşamadığından emin olun.'' demişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >