Emniyet açıkladı: İstiklal Caddesi'ndeki saldırıda TNT kullanıldı

İstiklal Caddesi
İstiklal Caddesi

EGM Kriminal Daire Başkanlığı, "İstiklal Caddesi'ndeki saldırıda kullanılan patlayıcının yüksek güçlü patlayıcılardan olan TNT olduğu tespit edilmiştir" açıklamasında bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı, İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin öldüğü, 81 kişinin yaralandığı bombalı saldırı hakkında, "İstiklal Caddesi'ndeki saldırıda kullanılan patlayıcının yüksek güçlü patlayıcılardan olan TNT olduğu tespit edilmiştir" açıklamasını yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"İstanbul İstiklal Caddesi'nde, 13.11.2022 tarihinde meydana gelen terör eylemi ile ilgili olarak olay yerinden, teröristin olay yerine gelirken kullandığı araçtan ve şehit olan vatandaşlarımızın üzerinden elde edilen bulguların Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı İstanbul Bölge Laboratuvarımızda gerçekleştirilen kimyasal incelemesinde; saldırıda kullanılan patlayıcının, yüksek güçlü patlayıcılardan olan TNT olduğu tespit edilmiştir."

  • TNT nedir?
  • TNT önce yerleştirilen sonra aktive edilen ve güçlü bir patlamaya neden olan bloktur. Yakın mesafede patlama pek çok oyuncunun ölümüne yol açmıştır. TNT aynı zamanda istenmeyen yapıları yok etmek için de kullanılabilir.
  • Bilimsel ismi "TriNitroToluene" dir.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >